Nieruchomości

Przydatne rozwiązania na każdą działkę

Przydatne rozwiązania na każdą działkę

Masz działkę, ale nie za bardzo wiesz, jak ją zaaranżować? Jest wiele koncepcji i projektów, jednak najważniejszym aspektem powinny być osobiste preferencje. Oczywiście, można skorzystać z gotowych rozwiązań, jednak zdecydowanie lepiej, aby było one tylko inspiracją dla ostatecznego wyglądu przestrzeni.

Strefy pomogą w utrzymaniu porządku

Kiedy mamy jeszcze niezagospodarowaną działkę, najlepiej jest ją podzielić na strefy. Pomoże to w planowaniu przestrzeni, a później w poruszaniu się, utrzymaniu porządku i wykonywaniu prac. O  tym, jak strefy będą przebiegać, decyduje ukształtowanie działki. Zdecydowanie łatwiej wszystko podzielić, kiedy mamy do czynienia z płaskim terenem, ale i ten tarasowy można wygodnie rozplanować. Oczywiście najważniejszym elementem działki jest dom – od jego umiejscowienia powinniśmy zacząć. Dopiero wtedy można przejść do wydzielenia strefy grillowania, relaksu, jadalnej oraz aktywnej.

Jak wydzielić strefy? Najlepiej ścieżkami. Można skorzystać z płyt chodnikowych lub kostki brukowej – zdecydowanie ułatwi to poruszanie się. Podłoże będzie twarde i wygodne w pielęgnacji. Można też postawić na rozwiązanie szutrowe. Wszystko zależy od preferencji oraz środków, którymi dysponujemy. Strefy mogą być równe lub różnych rozmiarów – trzeba wziąć pod uwagę wielkość działki oraz to, gdzie będziemy spędzać najwięcej czasu.

Co powinno znaleźć się w strefach?

To, co znajdzie się w konkretnych strefach, zależy tylko i wyłącznie od właściciela działki. To on z niej głównie korzysta i to on wie, czego potrzebuje najbardziej. Oczywiście powinna znaleźć się strefa do grillowania oraz relaksu. Jednak pozostałe zależą tylko i wyłącznie od własnych potrzeb.

Można stworzyć strefę aktywną, gdzie będzie się uprawiało działkowe sporty. Jak wiadomo, narodowym sportem polskich działkowiczów jest badminton – warto przeznaczyć zatem trochę miejsca na odbijanie lotki. Majsterkowicze natomiast mogą stworzyć strefę samochodową – warto w takim przypadku zabezpieczyć grunt betonową wylewką lub płytami, aby chemia nie dostawała się bezpośrednio do gleby.

Bez względu na to, jakie strefy wydzielimy, warto zainwestować także w domek ogrodowy. Może być metalowy, drewniany lub plastikowy – każdy z nich jest solidny i odporny na warunki atmosferyczne. Przede wszystkim jednak domki ogrodowe są świetnym miejscem do przechowywania sprzętów oraz narzędzi, z których nie korzystamy na co dzień. Dobrze zaaranżowane potrafią być niezwykle pojemne, dzięki czemu na zimę schowamy tam wszystko, łącznie z grillem i rowerami, a w sezonie letnim ułatwią dostęp do najpotrzebniejszych akcesoriów działkowych.

Similar Posts