Nieruchomości

Co to jest house flipping ?

Co to jest house flipping ?

House flipping to coraz popularniejszy sposób na zarabianie pieniędzy, polegający na handlu nieruchomościami. Samo określenie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zjawisko to zostało zapoczątkowane i nie ma, jak dotąd, polskiego odpowiednika tego słowa. Słowo “flipping” z angielskiego oznacza szybkie przerzucanie czegoś, wykonywanie nagłego i gwałtownego ruchu. “House” jest odpowiednikiem polskich słów “dom”, “budynek”. Flipping to nic innego jak kupno nieruchomości po niższej cenie po to, by sprzedać ją później ze znacznym zyskiem. Proces ten dotyczy zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Czy house flipping jest dla każdego?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie należy posiadać cechy lub jakie spełnić warunki, by móc na poważnie zająć się house flippingiem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z obserwacji rynku wynika natomiast, że najlepiej we flippingu radzą sobie osoby przedsiębiorcze, z dużą wiedzą na temat nieruchomości, “czujące” ten rynek i posiadające zdolności negocjacyjne.

Posiadanie własnych środków nie jest konieczne, ponieważ zakup nieruchomości można sfinansować z kredytu. Lepiej jednak jest mieć pewien zasób gotówki, zabezpieczoną do wykorzystywania w szczególnych, nagłych okolicznościach.

Niekiedy sprzedającym bardzo się spieszy, dlatego osoby takie wybiorą kupca, który może zaoferować im gotówkę od zaraz.

W pewnych sytuacjach także ostateczna cena mieszkania może finalnie okazać się niższa, kiedy zakup zostanie sfinansowany gotówką. Wynika to choćby z tego powodu, że procedury związane z kredytem zwykle są rozłożone w czasie i wymagają spełnienia określonych formalności.

Na dłuższa metę najlepiej w tej branży radzą sobie osoby, które bardzo poważnie podchodzą do tematu – śledzą rynek nieruchomości na bieżąco oraz potrafią dobrze i szybko oceniać sytuacje. Przyda się także umiejętność szybkiego działania – najlepsze oferty znikają z rynku w mgnieniu oka.

Nieodzowna jest wiedza z zakresu prawa nieruchomości – dlatego jeśli samemu nie posiada się takowej, warto postarać się o pomoc doświadczonego prawnika.

Jednym z najważniejszych warunków skuteczności jest również znajomość dobrej ekipy remontowej oraz architekta wnętrz, którzy szybko i solidnie wykonają prace remontowe.

Jeżeli prace podnoszące standard mieszkania będą rozciągać się w czasie lub ekipa remontowa nie wykonana zadania na wysokim poziomie – czas sprzedaży może znacznie się wydłużyć. To z kolei może wygenerować duże straty pieniężne. Z pewnością przydatne będą także znajomości z pośrednikami nieruchomości.

Sposób na udany house flipping

Zanim zajmiesz się house flippingiem warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  • jaki budżet mogę przeznaczyć na zakup nieruchomości?

  • jaki zysk planuję osiągnąć?

  • na jak długi okres mogę zamrozić środki?

  • czy skupię się na konkretnym rodzaju budownictwa?

  • jak duże środki mogę przeznaczyć na ulepszenia mieszkania i remonty?

  • czy mam zaufaną firmę remontową/architekta, prawnika, którzy sprawnie zajmą się niezbędnymi formalnościami?

  • komu będę oferować nieruchomości, jaki jest mój target sprzedażowy?

  • czy dam radę zająć się sam wszystkimi pracami, czy skorzystam z pomocy zaufanego specjalisty?

Sprawdzi się też reguła – kup znacznie poniżej ceny rynkowej, sprzedaj po średniej cenie rynkowej. Nie warto (szczególnie mając niewielkie doświadczenie) nadmiernie zawyżać ceny sprzedaży. Oczekiwanie na niebotycznie wysoki zysk i sprzedaż po cenie wyższej niż średnia rynkowa może spowodować kłopoty ze zbyciem nieruchomości i straty pieniężne.

Similar Posts