Porady

Jak przygotować ścianę gipsowo-kartonową do tapetowania?

Jak przygotować ścianę gipsowo-kartonową do tapetowania?

Tapety chyba nigdy nie wyszły z mody. W zależności od tego, na jaki deseń się zdecydujemy, możemy przykuć uwagę gości, bądź też ją odwrócić, gdy trzeba zakryć nieestetycznie wyglądającą ścianę.

Wielu z nas kojarzy tapety z dzieciństwa i wdzierające się pęcherze powietrza pod materiał. Tak się najczęściej dzieje, gdy podłoże jest nieumiejętnie przygotowane. Jak więc to zrobić, by ten element wystroju cieszył nasze oko przez wiele lat?

Przede wszystkim gładka ściana

Pierwsze, czym musimy się zająć, to gruntowanie płyt g-k. Krawędzie pomiędzy poszczególnymi płytami muszą zostać poddane temu procesowi, ponieważ na materiale osadza się pył, a ten zmniejsza przyczepność masy gipsowej. Należy pamiętać, by dobrać odpowiedni środek do gruntowania, zwracając uwagę na fakt, że płyty g-k są absorpcyjne.

Kolejnym krokiem jest szpachlowanie połączeń. Po wybraniu odpowiedniego gipsu szpachlowego, wypełniamy spoiny w płytach. Poprzecznymi ruchami szpachlujemy łączenia. Należy pamiętać o doskonałym wygładzeniu całej powierzchni. Gdy już to zrobimy, w gipsie należy zatopić taśmę do spoinowania (papierową lub z włókna szklanego). Pamiętajmy, by docisnąć ją do powierzchni, aby pozbyć się powietrza. Taśmę musimy pokryć kolejną warstwą masy szpachlowej. Prace te wykonujemy przy pomocy pacy (nakładanie preparatu) i szpachli (usunięcie nadmiaru).

Sprawdź również: Jak samodzielnie nakleić fototapetę?

Następnie przystępujemy do spoinowania narożników. Wykonujemy to tak samo, jak w przypadku połączeń. Kiedy ściany już wyschną, należy je oszlifować. Wystarczająca jest packa do szlifowania bądź gąbka ścierna. Przy pomocy starannych, okrężnych ruchów pozbywamy się zgrubień z gipsu. Będzie dużo pyłu, pamiętajmy więc o masce, która zabezpieczy nos i usta.
Kolejne etapy przygotowania ściany

Po szlifowaniu płyty trzeba ją zagruntować, w celu wyrównania chłonności podłoża. Należy dobrze wybrać preparat, by był kompatybilny z klejem do tapet. Najlepszą opcją jest używanie produktów systemowych jednego producenta. Dzięki temu unikniemy wielu problemów, związanych z reakcjami chemicznymi. Płyty gipsowo-kartonowe są idealne pod każdy rodzaj tapet. Możesz też kierować się poradami z bloga eksperta: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/123023/jak-przygotowac-sciane-gk-do-tapetowania/.

Similar Posts