Porady

Na to zwróć uwagę przy malowaniu ścian

Na to zwróć uwagę przy malowaniu ścian

Ściany w mieszkaniu niezależnie od wybranego koloru, wymagają odświeżenia co jakiś czas. Naturalna eksploatacja sprawia, że powierzchnie ścian się brudzą we wszystkich pomieszczeniach, nie tylko w kuchni czy w łazience. Dodatkowo mogą ulegać także drobnym uszkodzeniom. Spójrz na co zwrócić uwagę przy malowaniu ścian.

Jak przygotować ściany do malowania?

Statystycznie co około 5 lat malujemy ściany w naszych mieszkaniach. To nie fanaberia – po takim czasie powierzchnia ścian staje się po prostu brudna na skutek zachlapania, dotykania ścian przez dzieci czy zwierzęta, pojawiają się również smugi przy kaloryferach oraz plamy przy włącznikach światła. Z kolei zbyt energicznie wykonywane czynności mogą zaowocować spowodowaniem uszkodzeń na ścianie.

Malowanie ścian jest najprostszym sposobem odświeżenia ścian i nadania im nowego blasku. Prace mogą wykonać fachowcy, ale wiele osób decyduje się na samodzielne pokrycie ścian farbą. Nim jednak będzie można nałożyć odpowiedni preparat, niezbędne jest przygotowanie powierzchni ścian. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi narzędziami. Poza farbą do ścian będziesz potrzebować wałka i pędzla, kuwety oraz drabiny, by malować wyższe partie ścian oraz sufit.

Prace rozpocznij od oczyszczenia ścian z kurzu. Możesz je odkurzyć lub też przemyć ciepłą wodą z dodatkiem najlepiej mydła malarskiego. Następnie zabezpiecz taśmą malarską krawędzie okien i drzwi, czy też listwy przypodłogowe. Jeśli to możliwe, wynieś meble i bibeloty do innego pomieszczenia. Te elementy, których nie możesz przenieść do innego pokoju, zabezpiecz folią tak, by się nie zabrudziły w trakcie malowania.

Kolejnym krokiem jest ocena stanu ścian. Jeśli na ich powierzchni pojawiła się pleśń, niezbędne będzie nałożenie środka grzybobójczego. Rozwarstwiającą się powłokę malarską należy zeskrobać. Ewentualne pęknięcie ścian należy poszerzyć tak, by łatwiejsze było ich wypełnienie. Kolejnym krokiem jest szpachlowanie przy użyciu na przykład zaprawy gipsowej. Gdy zaprawa już wyschnie, czeka nas jeszcze jeden krok przed nakładaniem farby, czyli gruntowanie. Położenie gruntu zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej, sprawia, że ściana jest mniej chłonna i dzięki temu zmniejsza się zużycie farby.

Jakie farby do wnętrz wybrać?

Ściany są już przygotowane do malowania, a Ty zastanawiasz się jaką farbę do wnętrz wybrać? W sklepie internetowym dekoratorium.pl. znajdziesz preparaty o różnych parametrach, dostosowane do rozmaitych potrzeb. Jeśli poszukujesz na przykład farby do malowania ścian o właściwościach plamoodpornych, wybierz MAGNAT Creative. Produkt może być stosowany zarówno w sypialni, salonie, jadalni, jak i pokoju dziecięcym. Do dyspozycji masz kilkadziesiąt różnych kolorów, na pewno wybierzesz odpowiedni dla siebie. Farba jest łatwa w użyciu i zapewnia doskonałe krycie. W przypadku ścian w łazience, wybierz natomiast MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom. To produkt idealny do miejsc narażonych na stałe zawilgocenie. Powłoka uzyskana dzięki temu preparatowi jest odporna na ścieranie oraz użycie środków dezynfekcyjnych do czyszczenia.

 

Similar Posts