Dom i Ogród

Okap kontra pochłaniacz – czym się kierować przy zakupie?

Okap kontra pochłaniacz – czym się kierować przy zakupie?

Chociaż do niedawna nie należały do zbyt popularnych akcesoriów, to w dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie bez nich kuchni. Okapy i pochłaniacze są bowiem nie tylko sprzymierzeńcami w walce z nieprzyjemnymi zapachami i wilgocią, ale coraz częściej projektuje się je jako atrakcyjne gadżety, wpływające na styl wnętrza. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model do swojego wnętrza.

Okapy i pochłaniacze – co warto o nich wiedzieć?

Wśród dostępnych propozycji wyróżnić można dwa rodzaje: okapy kuchenne które odprowadzają powietrze do przewodu kominowego bezpośrednio na zewnątrz lub pochłaniacze, których działanie oparte jest na specjalnych filtrach, zazwyczaj węglowych. Te drugie stanowią idealne rozwiązanie dla budynków, w których dotarcie do przewodu wentylacyjnego nie byłoby możliwe lub wymagałoby wykonania nieestetycznej, burzącej estetykę pomieszczenia, niepraktycznej zabudowy.

Istnieje kilka rodzajów okapów, które umożliwiają idealne dostosowanie do projektowanej przestrzeni. Wyróżnić można modele montowane do szafek, które charakteryzują się niewielką, kompaktową budową. Kolejna grupa to okapy kominowe, które przytwierdza się do ściany w taki sposób, aby ukryć rurę odprowadzającą powietrze.

Jeśli korzystamy z kuchenki lub płyty indukcyjnej w obrębie wyspy, odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór okapu wyspowego. Od poprzedników różni się tym, że nie wymaga ścian do przytwierdzenia, jednak dedykowany jest dość dużym przestrzeniom. Ostatnią opcją są modele teleskopowe, które cechują się niewielkim rozmiarem – są praktycznie niewidoczne spod szafki, do której zostaną zamocowane.

Okap w kuchni – dlaczego warto?

Pozbawienie kuchni okapu nie wydaje się zbyt dobrym pomysłem. Jego głównym zadaniem jest bowiem eliminowanie z pomieszczenia gorącego powietrza oraz powstałych zapachów, dzięki czemu odprowadzana jest nadmierna wilgoć z otoczenia. Nie chodzi tylko o aromaty powstałe podczas gotowania – brak prawidłowej wentylacji może mieć negatywny wpływ na mury budynku. W skrajnych przypadkach zbyt duża i za częsta wilgoć może prowadzić do uszkodzenia frontów mebli, czy uszkodzenia płytek umiejscowionych między blatem roboczym a wiszącymi szafkami.

Okap jest niezbędnym elementem w kuchni otwartej na salon. Aby zapachy, czy wysoka temperatura powstała podczas gotowania, nie miały negatywnego wpływu na użytkowanie pokoju dziennego, konieczne jest dostosowanie modelu, dostosowanego parametrami do wielkości wnętrza.

Similar Posts