Dom i Ogród

Jak prawidłowo oświetlić schody?

Jak prawidłowo oświetlić schody?

Oświetlenie schodów LED nie należy do prostych zadań, szczególnie jeśli nie wiemy jak się za to zabrać. Kilka porad na temat rozmieszczenia opraw pomoże uzyskać oczekiwany efekt funkcjonalny i aranżacyjny.

Oświetlenie schodowe – jak wysoko zamontować?

Do oświetlenia schodów LED najczęściej używa się lamp zajmujących mało miejsca. Są to kinkiety, które przylegają do ścian. Efektownie prezentują się rozmieszczone w sposób symetryczny, w równych odstępach. Najlepiej by znajdowały się powyżej linii wzroku domowników. Najczęściej na wysokości 180-190 cm, tak by oświetlały całą przestrzeń schodów, nie powodując przy tym efektu olśnienia.

Kinkiet Nemo Fix

 

Kinkiet Nemo Fix to designerska lampa, którą wyróżnia emitowane światło w górę, w dół i na boki, co zapewnia dobre oświetlenie schodów i efektywny wygląd korytarza. 

Oświetlenie sufitowe schodów dobrze zamontować na samym środku linii schodów. To zadanie dla plafonów, spotów czy modnych lamp tub. W zależności od miejsca, które zajmują całe schody, przyda się kilka opraw i jedna do oświetlenia każdego półpiętra. Designerskie oświetlenie punktowe to jeden z najbardziej efektownych sposobów na oświetlenie schodów LED. Oprawy schodowe stylowo podświetlają poszczególne stopnie. Dekorują przestrzeń schodów i korytarzy, w ten sposób przyczyniając się do podniesienia nowoczesnego stylu aranżacji. 

Montaż lamp schodowych zależny jest od rozmiarów stopni. Jedne z najwyższej jakości – wpusty schodowe Skoff dostępne są w kilku rozmiarach. Dobierając odpowiedni rozmiar, łatwo oświetlić nawet nierówne stopnie. Oprawy schodowe Skoff można montować bezpośrednio na stopniach lub tuż przy schodach wzdłuż ściany. Te, które umieszczamy na schodach, dobrze jest zamontować na środku przedniej ścianki stopnia, co drugi schodek. Zbyt gęste rozmieszczenie lamp na schodach mogłoby wyglądać zbyt nachalnie i zwyczajnie nieestetycznie.  

Wybierając tradycyjną wersję opraw Skoff (ze światłem rozproszonym), należy pamiętać o rozmieszczeniu ich w odstępach od 100 do 200 cm. Oprawy w tej wersji najlepiej prezentują się na wysokości 20-30 cm od podłoża. Światło pada równomiernie, a oprawy nie rzucają się w oczy.

Oprawa Skoff Rumba Alu

Oprawy Skoff można także wykorzystywać jako oświetlenie zewnętrzne. Należy pamiętać o wyborze oprawy z podwyższoną klasą szczelności IP66 jak Skoff Rumba Alu, aby lampy nie uległy zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych.

 

Wersja opraw ze światłem emitowanym prostopadle w dół (Skoff Short) oświetla mniejszą przestrzeń od standardowej opcji. Dlatego trzeba zachować mniejsze odstępy. Od podłoża 10-15 cm, a odległość pomiędzy oprawami powinna wynosić od 50 do 100 cm

Oprawa Skoff Salsa Mini

Brązowy kolor oprawy Skoff Salsa Mini naśladuje barwę drewna, dlatego lampa świetnie będzie się komponować z drewnianymi schodami.

Jakie oprawy schodowe polecamy?

✓ wybierz oświetlenie bez kabli

Wszelkie przewody opadające na stopnie zza opraw nie są mile widziane. Wystające okablowanie to wróg bezpieczeństwa. Łatwo się o nie potknąć lub pociągnąć ręką, jeśli zwisają np. z kinkietu. Dlatego najlepszą opcją jest oświetlenie wpustowe, które można w pełni ukryć w schodach, lub takie, które wystarczy do nich przykleić jak np. oprawa schodowa LED Skoff Stick.

✓ postaw na czujnik ruchu

Oświetlenie schodowe LED z czujnikiem ruchu to gwarancja oszczędności energii i tym samym kosztów oświetlenia. To także bardzo praktyczne rozwiązanie. Po nocnym przebudzeniu nie musimy ospale szukać włącznika, czujnik sam zadba o nasze bezpieczeństwo. Wykrywając np. ruch lub promieniowanie cieplne ludzkiego ciała, oświetli schody. Oświetlenie z czujnikiem to także większa wygoda. Gdy wejdziemy po schodach na górę, nie musimy prosić osoby z dołu o jego zgaszenie, lub martwić się o montaż podwójnego włącznika. Światło samo zgaśnie, gdy przez pewien czas nie wykryje obecności człowieka.

Oświetlenie schodów LED z powyższymi wskazówkami pomoże osiągnąć najlepszy efekt aranżacyjny w połączeniu z funkcjonalnością. Do oświetlenia schodów warto wybrać oprawy najwyższej jakości, które będą służyć przez lata. Do takich należą oprawy marki Skoff, które znajdą państwo w sklepie z oświetleniem Światłolux.pl

 

Similar Posts