Dom i Ogród

Ogrzewanie podłogowe w całym domu: wady, zalety i koszt inwestycji!

Ogrzewanie podłogowe w całym domu

Ogrzewanie podłogowe to niewątpliwy komfort dla domowników i dyskretne źródło ciepła bez zakłócania domowej aranżacji. Instalacja ogrzewania podłogowego w całym domu jest jednak sporym przedsięwzięciem i aby zrobić to dobrze, trzeba mieć dużą wiedzę doświadczenie. Kluczowy jest zatem wybór odpowiedniej ekipy fachowców. Tymczasem przedstawiamy Wam zalety i wady ogrzewania podłogowego. Na co należy zwracać uwagę i jaki jest ostateczny koszt inwestycji!

Ogrzewanie podłogowe w całym domu, ile to kosztuje?

Ogrzewanie podłogowe to drogie rozwiązanie, ponieważ wymaga wykonania złożonej instalacji pod podłogą. Ogrzewanie domu przy użyciu podłogówki i wody wymaga od nas inwestycji rzędu 12 000 zł. Warto pamiętać, że kwota ta może być wyższa i zależy od indywidualnych czynników. Dla porównania grzejniki wyniosą nas około 5000 zł. Oczywiście oba systemy grzewcze różnią się znacznie podczas eksploatacji. Montaż podłogówki zwróci nam się po latach, ponieważ z każdym rokiem system ogrzewania podłogowego przyczynia się do około 250 zł oszczędności. Oczywiście nie jest to zawrotna suma, ale warto pamiętać także o podwyższonym komforcie związanym z nowoczesnym ogrzewaniem domu.

Osobną kwestią jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Tutaj ciepło wydobywa się spod podłogi dzięki nagrzewaniu się specjalnych przewodów lub maty. Systemy ogrzewania elektrycznego są częściej wybierane w przypadku uzupełnienia tradycyjnej instalacji grzewczej. Podczas gdy wodną podłogówkę można zainstalować jeszcze przed wykończeniem budynku, tak elektryczna instalacja jest możliwa do zamontowania również podczas remontu mieszkania czy domu.

Koszty montaży instalacji grzewczej podłogowej zasilanej prądem są porównywalne do tych, jakie poniesiemy przy budowie wodnej podłogówki. Niestety koszty eksploatacyjne takiego ogrzewania są znacznie wyższe od każdego dostępnego rozwiązania. Wynika to oczywiście ze stale wzrastających cen prądu. Nie brakuje jednak osób, które decydują się mieć elektryczną podłogówkę. Wcale nas to nie dziwi, ponieważ komfort takiego rozwiązania jest ogromny.

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Jak każde rozwiązanie dla domu, również przy ogrzewaniu podłogowym możemy wyróżnić wady i zalety. Naszym zadaniem jest ocena, czy w naszym przypadku będą przeważały zalety, czy wady. Jak wiemy, ogrzewanie podłogowe raczej trudno jest wykonać w mieszkaniu w bloku. Raz, że ciężko jest o wystarczająco dużo miejsca pod posadzką, a dwa, że istnieje ryzyko zalania sąsiadów. W blokach nie korzystamy również z pompy lub kotła grzewczego. Z tego względu ogrzewanie podłogowe nie jest opłacalne w tej sytuacji. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

 • Podłogówka to wolno nagrzewające się źródło ciepła dla domu. Na wzrost temperatury musimy poczekać i tak samo jest z ochładzaniem powietrza w pomieszczeniach. Niektórzy tę samą cechę uznają za zaletę. Ogrzewanie podłogowe długo utrzymuje ciepło, więc po wyłączeniu zasilania wciąż jest ciepło w pomieszczaniach jeszcze przez kilka godzin. Dla porównania grzejniki przestają dostarczać ciepło niemal od razu.
 • Ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się w zagraconych, małych pomieszczeniach, w których znajduje się dużo mebli. W tym przypadku inwestycja nie jest opłacalna ze względu na straty ciepła. Obecność mebli przy ogrzewaniu tego typu trzeba uwzględnić już w projekcie, co stawia przed nami ograniczenia aranżacyjne. Jeśli lubisz częste przemeblowania, warunki ogrzewania podłogowego mogą Cię irytować.
 • Instalacja ogrzewania podłogowego daje lepsze efekty. Przy temperaturze około 18 stopni jest nam tak samo przyjemnie, jak przy temperaturze 20 stopni, kiedy ciepło pochodzi z grzejników.
 • Ogrzewanie podłogowe jest estetyczne (brak widocznych grzejników) i doskonałe dla alergików. Promieniowanie ciepła z podłogi nie powoduje tak dużego ruchu powietrza, tym samym nie przenosząc alergenów.
 • Przy wyborze instalacji podłogowej należy liczyć się również z ograniczeniami w zakresie wyboru podłogi. Jeśli nie będą to płytki, musimy być przygotowani na większy wydatek, sięgając po specjalne wersje wykładziny lub paneli.
 • Mając w domu podłogówkę, mamy szansę na obniżenie kosztów ogrzewania, ponieważ utrzymując w domu niższą temperaturę, odczuwamy wysoki komfort cieplny. Prowadzi to do mniejszego zużycia energii i całkiem zadowalających oszczędności.

 

Zastanawiając się nad ogrzewaniem podłogowym, zwróć uwagę na źródło ciepła dla domu. Czy będzie to nowoczesny kocioł kondensacyjny, czy obecność pompy ciepła? Połączenie nowoczesnego ogrzewania domu z energooszczędnym źródłem ciepła daje jeszcze większe korzyści. Do podłogówki zaleca się korzystanie właśnie z kotła kondensacyjnego, który odzyskuje ciepłą temperaturę ze spalin.

Ogrzewanie podłogowe w całym domu: na to zwróć uwagę!

Ogrzewanie podłogowe to kusząca inwestycja, o której niestety trzeba myśleć jeszcze przed budową domu. Kiedy budynek jest już wykończony, ciężko jest zamontować wodne ogrzewanie podłogowe w każdym pomieszczeniu, bez kosztownej i złożonej przebudowy. Bardzo często wykonanie podgłówki w momencie, gdy dom jest gotowy, staje się niemożliwe.

 • Podłoga przy zastosowaniu podłogowego ogrzewania musi być odpowiednio wyższa.
 • Przy ogrzewaniu tego typu istotne jest określenie poziomu izolacji cieplnej. Znaczenie ma także wielkość okien, pomieszczeń, izolacja ścian i tym podobne.
 • W przypadku ogrzewania podłogowego istotne jest, gdzie będą stały meble i z jakim materiałem wyłożona będzie posadzka. Z reguły najbardziej polecane są płytki ceramiczne. Podłoga drewniana również jest możliwa, ale w takiej sytuacji wprowadza się odpowiednie modyfikacje do instalacji grzewczej.
 • Temperatura podłogi nie powinna przekraczać 26 stopni. Zbyt wysokie ciepło bijące od podłogi doprowadza do obrzęków nóg i nie wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.
 • System ogrzewania podłogowego w domu nie opłaca się, jeśli korzystamy z pomieszczeń okresowo.

 

Ogrzewanie podłogowe w całym domu jest możliwe, ale właściciele budynków rzadko się na to decydują, gdyż nie wszędzie jest to wygodne i opłacalne. Najpopularniejsze pozostają mieszane źródła ciepła, czyli połączenie podłogówki z grzejnikami. Podłogówka sprawdza się w takich pomieszczeniach jak łazienka, czy salon, a m. in. w sypialni warto postawić na grzejniki.

Similar Posts