Dom i Ogród

Jakie krzesła do kuchni? Drewniane, plastikowe… a może taboret?

Jakie krzesła do kuchni? Drewniane, plastikowe... a może taboret?

 

Masz nieduże mieszkanie i nie możesz urządzić oddzielnej jadalni? A może w salonie jest miejsce tylko na stolik kawowy i nieduże fotele? W takich przypadkach kącik do jedzenia warto zaaranżować w kuchni, nawet tej niewielkich rozmiarów. A my dziś ci podpowiemy, jak dobrać krzesła do kuchni.

 

Czym się kierować, kupując krzesła kuchenne?

O ile nie posiadasz dużej, przestronnej kuchni (najlepiej z wyspą), zapewne zależy ci na funkcjonalności oraz wygodzie. Dlatego masywne, drewniane lub tapicerowane krzesła nie wchodzą w grę, gdy wybierasz meble do kuchni. Czym w takim razie się kierować?

Przede wszystkim – gabarytami. Im mniejsze i lżejsze krzesła, tym większa szansa, że nie zagracisz pomieszczenia bądź też nie zabierzesz przestrzeni niezbędnej do pracy. Unikaj wersji tapicerowanych, obitych, za wyjątkiem siedzisk z ekoskóry bądź też skóry, które są proste i szybkie w czyszczeniu. Ponadto najlepszym rozwiązaniem byłyby krzesła kuchenne składane, które można zawiesić na specjalnym kołku montowanym na ścianie. W połączeniu ze składanym stolikiem często jest to rozwiązanie idealne niezależnie od wielkości pomieszczenia.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, krzesła do kuchni wybierz w internecie, np. na Meblobranie.pl, meble kupowane online zwykle są tańsze, niż te dostępne w sklepach stacjonarnych. Korzystną opcją jest też zakup zestawu krzeseł ze stołem, wtedy zyskujesz pewność, że wszystko będzie do siebie pasować.

A co masz do wyboru? Omawiamy najpopularniejsze typy krzeseł.

 

Krzesła kuchenne drewniane

Wciąż jedną z najpopularniejszych opcji są krzesła kuchenne drewniane, które często występują też w wersji składanej. Wyglądają stylowo, dodając jednocześnie przytulności wnętrzu. Są uniwersalne i mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych, aczkolwiek w ostatnich latach najbardziej popularne są krzesła białe.

Tylko to, czy będą funkcjonalne, zależy w głównej mierze od tego, z jakiego rodzaju drewna zostały wykonane. Musi być one odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na wilgoć, która panuje w kuchni. Z tego względu najlepszym wyborem byłyby krzesła z drewna egzotycznego, lecz w praktyce te są najdroższe.

Ponadto krzesła kuchenne muszą być zabezpieczone przed wodą, wnikaniem brudu, po kilku latach konieczne może być ich odnowienie. Plusem jest z pewnością to, że krzesła drewniane można poddać renowacji, podczas gdy plastikowe już nie. A skoro o nich mowa…

 

Krzesła kuchenne plastikowe

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się plastikowe krzesła do kuchni. Są lekkie, łatwo się je czyści, ponadto wilgoć jest im niestraszna. Można je spotkać w wersji nowoczesnej lub… przypominającej drewno. Popularnością cieszą się także przezroczyste krzesła kuchenne, choć z ich wyborem radzilibyśmy być ostrożnym, ponieważ widać na nich każde zarysowania, a o te w kuchni nietrudno.

Znacznie rzadziej krzesła plastikowe występują w wersji składanej. Najczęściej to tzw. krzesła cateringowe, na metalowym stelażu, w które w domu czy w mieszkaniu nie wyglądają już tak dobrze.

 

Hokery i taborety

Modnym i nowoczesnym rozwiązaniem są hokery, czyli rodzaj wysokich krzeseł. Swoją popularność zyskały w… barach, obecnie jednak chętnie wykorzystywane są też w kuchni. Ich wysokość może wynosić od 74 cm do nawet 91 cm, najczęściej są regulowane. Nie zajmują wiele miejsca, ponadto można je wsunąć pod stół.

Podobną funkcję będzie spełniać taboret, choć ten jest już znacznie niższym stołkiem Może mieć drewniane lub tapicerowane siedzisko. Nie posiada oparcia, a gdy nie jest wykorzystywany, wystarczy wsunąć go pod stół. I może nie jest najwygodniejszym rodzajem krzesła, do małej kuchni może to być najlepsze wyjście.

Similar Posts