Dom i Ogród

Gdy trawa jest żółta…Top 5 rad, dzięki którym Twój ogród będzie piękny, a trawa intensywnie zielona

Gdy trawa jest żółta...Top 5 rad, dzięki którym Twój ogród będzie piękny, a trawa intensywnie zielona

Zakładanie trawnika to duże wyzwanie. Nawet jeśli postępujemy według wszystkich wskazówek, to często okazuje się, że trawa żółknie. Jakie mogą być tego przyczyny? O czym należy pamiętać, aby trawa była intensywnie zielona? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Nadmierne nawożenie, stosuj nawozy organiczne na zżółknięte miejsca

Jedną z przyczyn żółknięcia trawnika i pojawiania się na nim plam w tym kolorze jest nadmiar nawozów azotowych w glebie. Jeśli stosuje się saletrę amonową lub mocznik część związków może zostać przekształcona w aminiak, który jest toksyczny dla trawy i powoduje jej żółknięcie. Jak wiadomo amoniak jest również składnikiem moczu, zatem oprócz silnych nawozów azotowych przyczyną żółknięcia może być to, że koty lub psy sikają na trawnik. Jednak w takiej sytuacji można szybko zareagować i uratować trawnik. Wystarczy obficie go podlać, aby związki mineralne zostały przeniesione w głąb gleby do korzeni. To samo należy zrobić w przypadku przenawożenia. Czyli podlewanie może być panaceum na dolegliwości trawnika. Warto sięgnąć po nawozy organiczne, które również mogą pomóc zwalczyć żółte plamy. Sprawdzą się kwasy humusowe, gnojówki roślinne, a także wyciągi z kompostu. Stosowanie takich nawozów sprawi, że będzie można szybciej odbudować zniszczony trawnik. Warto wybrać odpowiedni nawóz do trawnika. W Euro Ogrod można znaleźć różnorodne mieszanki nawozów organicznych, w związku z czym nie trzeba zakładać własnego kompostownika.

Zbyt skąpe podlewanie – nie żałuj wody, gdyż musi trafić 10 cm w głąb gleby

Nie wystarczy zrosić trawnik, aby pięknie się zazielenił. Trawę trzeba podlewać bardzo obficie. Dzięki temu można uniknąć powstania żółtych plam. Nawet jeśli już są, to nie należy się tym bardzo przejmować, a kontynuować podlewanie. Warto pamiętać, by podlewać wczesnym rankiem, a latem nigdy wieczorem, gdyż wtedy można przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych trawy, których skutkiem jest żółto-szary nalot. Trzeba pamiętać, że powinno przypadać pół metra sześciennego wody na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni trawnika.

Pozbądź się żółto-szarych plam przez grabienie, wertykulację i aerację

Kiedy trawa jest zbyt wilgotna, a obieg powietrza zakłócony, a mówiąc prościej gleba jest ciężka, twarda i do tego wilgotna, to idealne środowisko do rozwoju grzybów na trawniku. Żółto-szare plamy są zwiastunem takiej choroby. Można sobie z nią poradzić chwytając za grabie i wertykulator z aeratorem. Najpierw chorą trawę musimy w całości wygrabić i usunąć. Nie może absolutnie trafić do kompostownika, jeśli go posiadamy. Musi po prostu zostać zutylizowana. Następnie zabieramy się za wertykulację i aerację. Wertykulacja pomoże usunąć te suche źdźbła, których nie udało się pozbyć w pierwszym etapie. Z kolei aeracja to po prostu nakłuwanie trawnika, a właściwie gleby na której rośnie, po to by mogło dostać się do niej powietrze, a nadmiar wilgoci mógł wniknąć w głąb korzeni.

Żółta trawa, która łatwo się odrywa, czyli jak poradzić sobie ze szkodnikami

Kolejnym problemem na trawniku mogą być szkodniki, a dokładnie larwy chrząszczy. Jeśli trawa bardzo łatwo odrywa się od trawnika, to znak, że możemy mieć do czynienia z niechcianymi „lokatorami”. Jak można się ich pozbyć? Oczywiście stosując opryski doglebowe. Pomocne są wyciągi z roślin, np. wrotyczy.

Zbyt krótkie koszenie i deptanie trawnika – czyli dbaj o trawnik i nie używaj go nadmiernie

Są gatunki traw, które wybitnie odporne są na deptanie. Do takich należą mieszanki sportowe. Dlatego jeśli ma się małe dzieci lub zwierzęta, które bawią się w ogrodzie, to najlepiej właśnie na takie się zdecydować. Trzeba bowiem wiedzieć, że jeśli trawa nie jest odporna na deptanie, to jej nadmierna eksploatacja także może powodować żółknięcie źdźbeł. Przyczyną żółknięcia może być także zbyt krótkie koszenie. Trzeba wiedzieć, że trawę zwyczajowo kosi się, gdy osiąga ona 8 cm długości i można skrócić ją maksymalnie o połowę. Jedynie trawniki sportowe skraca się do długości 3-3,5 cm, gdyż są do takiego krótkiego koszenia przystosowane.

Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, to możesz być pewny, że Twój trawnik będzie zachwycał. Oczywiście czasem na żółknięcie wpływ mogą mieć czynniki zewnętrzne, np. docieranie wraz z wiatrem środków przeznaczonych do zwalczania chwastów, które także mogą spowodować przesuszanie się traw. W przypadku zniszczenia trawnik przez randap konieczne będzie jego ponowne założenie.

Similar Posts