Dom i Ogród

Jak pielęgnować trawnik na jesień?

Jak pielęgnować trawnik na jesień?

Jeśli zależy Ci na pięknym wyglądzie trawnika, skorzystaj z chłodnej jesiennej pogody, aby nawozić i zwalczać chwasty. Trochę pracy utoruje drogę do bujnego, zielonego dywanu, gdy wiosną temperatura znów wzrośnie.

Czemu warto dbać o trawnik jesienią?

Tworzenie zdrowego, bujnego trawnika to najlepszy sposób na pozbycie się chwastów. W czasie jesieni koncentruj się na koszeniu na odpowiedniej wysokości i nawożeniu trawnika, aby zapewnić roślinom niezbędne składniki odżywcze. To też dobry moment na zastosowanie geosystemu od geoproduct.pl. Mniejsze chwasty zwykle znikają, gdy trawnik jest w dobrej formie. Jeśli musisz użyć sprayu na chwasty, postępuj dokładnie zgodnie ze wszystkimi instrukcjami na etykiecie i celuj tylko w chwasty, które chcesz zlikwidować, zamiast pryskać cały trawnik.

Jesień to także idealny czas na ponowne załatanie ubytków w trawniku. Jeśli wysiejesz go jesienią, w przyszłym roku będziesz miał mniej chwastów, z którymi będziesz musiał się uporać. Przed siewem przygotuj glebę za pomocą grabi i zachęcaj trawnik do szybkiego kiełkowania, regularnie podlewając nowe nasiona przez kilka tygodni po zasianiu.

O czym warto pamiętać, pielęgnując trawnik jesienią?

Jeśli podniesiesz wysokość koszenia swojej kosiarki latem, przywróć ją do normalnej wysokości – około 10 centymetrów jest najlepsze dla większości traw. Koszenie trawnika tak, aby był nisko przycięty jesienią, zapobiega obumieraniu trawy pod liśćmi i śniegiem. Należy jednak unikać zbyt krótkiego koszenia trawy, ponieważ ciasno przystrzyżona roślina ma mniej korzeni i łatwo pozwala chwastom rozplenić się.

Ściółka to warstwa martwej materii organicznej w pobliżu powierzchni gleby. Gruba warstwa ściółki może powodować choroby trawnika i problemy z owadami. Nadmierna ściółka może się rozwinąć, gdy zbyt często obficie nawozisz trawnik lub podlewasz go. Kilka centymetrów ściółki lub mniej to nie problem. Jeśli jednak ściółki jest więcej, Twój trawnik skorzysta na zabiegu usunięcia jej. Przede wszystkich należy wtedy usunąć z trawnika opadłe liście, zgrabiając je lub mulczując kosiarką, zanim zmatowieją i zduszą trawę. Kosiarka do mulczowania sprawdza się dobrze przy rozdrabnianiu niewielkich ilości liści i przywracaniu materii organicznej do gleby, podobnie jak przy nawożeniu. Aby powstała przy mulczowaniu materia nie zalegała na ścieżkach, możesz użyć obrzeży trawnikowych (https://www.geoproduct.pl/produkty/obrzeze-trawnikowe-geoborder/).

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: logoboom

Similar Posts