Nieruchomości

Jak szybko i skutecznie sprzedać dom?

Jak szybko i skutecznie sprzedać dom?

Sprzedaż domu to trudne zadanie. Wymaga czasu, dobrego przygotowania, zapoznania się z rynkiem nieruchomości oraz przygotowania dobrej, wzbudzającej zainteresowanie oferty. Mimo, że domy to dobra lokata kapitału, ofert jest dużo i trzeba się postarać, aby przyciągnąć potencjalnego kupca. Warto opracować plan sprzedaży i po kolei wykonywać niezbędne czynności.

Ustalenie ceny sprzedaży

Cena za dom powinna uwzględniać jego stan, lokalizację, wyposażenie, a także wielkość działki, wielkość samego domu, ilość i rozkład pomieszczeń itp. Te wszystkie czynniki są bardzo ważne, cena musi być rozsądna. Nie warto jej zawyżać, ponieważ może to zniechęcić zainteresowanych. Aby ustalić cenę, można porównać oferty innych, podobnych nieruchomości lub zamówić profesjonalną wycenę u rzeczoznawcy. 

Termin oddania domu

Wiele osób sprzedaje domy, nie mając jeszcze nowego lokum. Długi czas oddania nieruchomości  do użytku nowemu właścicielowi może zniechęcić kupujących. Najlepiej już na samym początku poinformować, kiedy dom będzie do oddania. Ważne, aby ten okres nie był za długi. Maksymalny czas, jaki kupiec może czekać na mieszkanie to 4-6 miesięcy. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień.

Dobre przygotowanie domu

Aby zwiększyć zainteresowanie nieruchomością, warto postarać się, aby wyglądała efektownie. Przed wystawniej oferty należy odświeżyć wnętrze domu, w razie potrzeby pomalować ściany oraz wykonać drobne prace remontowe. Wymiana okien, podłóg mimo, że jest kosztowana, może znacząco podnieść cenę nieruchomości. Dom musi być czysty i zadbany, bo to gwarantuje, że więcej osób będzie chciało przyjrzeć mu się dokładniej. Warto zrobić dobre zdjęcia, na których dom będzie wyglądał na zadbany i nowoczesny. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego zdjęcia muszą być bardzo dobrej jakości, powinny przedstawiać wnętrze z różnych ujęć, a także ogród i teren wokół domu. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który na zdjęciach wydobędzie całe piękno posiadłości.

Wystawienie oferty

Część osób, które chcą sprzedać dom, korzysta z oferty biura nieruchomości, inni samodzielnie wystawiają oferty, korzystając z dostępnych narzędzi. Jest wiele możliwości na umieszczenie ogłoszenia. Można zamieścić je w lokalnej prasie, promować na serwisach społecznościowych, bądź wystawić na jednym z licznych portali ogłoszeniowych. Serwis Pokato.pl w sekcji ogłoszenia sprzedam dom oferuje bezpłatne wystawienie ogłoszeń. Z serwisu mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jaki i biura nieruchomości. W serwisie można znaleźć oferty domów jednorodzinnych, wolnostojących, różnej wielkości, parterowych lub piętrowych, w różnym stylu. Można umieszczać ogłoszenia dotyczące domów nowych lub z rynku wtórnego. 

Niezbędna wiedza i dokumenty

Ważne jest, aby przygotować niezbędne dokumenty m.in. akt notarialny, numer księgi wieczystej, zaświadczanie o braku zaległości w opłatach, opłacone rachunki itp. oraz posiadać szczegółową wiedzę na temat domu. Klient może spytać o wiek nieruchomości, rodzaj konstrukcji, dokładny metraż z podziałem na pomieszczenia. Nieznajomość odpowiedzi na te pytania może zniechęcić oglądającego. Nie warto zatajać ważnych informacji, bo prędzej czy później wyjdą na jaw i spowodują utratę wiarygodności lub zakończą się sprawą w sądzie. Znalezienie kupca to nie wszystko. Zostaje jeszcze sfinalizowanie oferty, przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, spotkanie u notariusza i podpisanie umowy sprzedaży.

Sprzedaż domu nie jest prostym zadaniem, ale dzięki trzymaniu się wymienionych zasad, powinna pójść sprawnie. Warto uzbroić się w cierpliwość i liczyć się  z tym, że sprzedaż nawet najlepiej wypromowanego domu, może potrwać kilka miesięcy.

Similar Posts