Dom i Ogród

Czy zamiast zakupu drożejących mieszkań Polacy zaczną budować domy?

Czy zamiast zakupu drożejących mieszkań Polacy zaczną budować domy?

Domy stają się coraz bardziej popularne ze względu na to, że mieszkania coraz bardziej drożeją. Ponadto dom to przecież przestrzeń i swoboda, czego nie można powiedzieć o mieszkaniu w bloku. Czy zamiast kupowania drożejących mieszkań, Polacy będą budować więcej domów?

Ach te pieniądze 

Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. Mieszkania na sprzedaż coraz bardziej drożeją. Wynika to oczywiście z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych, płac, ale i również z braku robotników do pracy.

Płace w tej branży są bowiem wciąż mało adekwatne do ilości i ciężkości wykonywanej pracy. Pieniądze są więc jednym z ważnych powodów, dla których Polacy wybierają budowę domu zamiast kupna mieszkania. Jednak na budowę domu pieniądze też są potrzebne.

Trzeba przecież nie tylko kupić działkę pod budowę, ale także wszystkie materiały budowlane, a także opłacić projektantów i ekipę budowlaną. Jednak dziś łatwiej przychodzi podejmowanie decyzji o budowie domu, zamiast kupowaniu mieszkania, a to dlatego, że rosną wynagrodzenia, ryzyko straty pracy jest coraz mniejsze, a banki coraz chętniej w tej sytuacji przyznają kredyty.

Domy – tak, ale dopiero za jakiś czas

Nie od razu jednak po wzrostach cen mieszkań widać, że ludzie częściej się budują. Budowa domu nie jest bowiem taka prosta, jak zakup gotowego mieszkania. Znalezienie odpowiedniej działki budowlanej, ekipy do budowy, a także uzyskanie kredytu i rzecz jasna pozwoleń na budowę trwa sporo czasu.

Musi minąć nawet ponad rok, aby tendencja wzrostu ilości budowanych domów przy rosnących cenach mieszkań zaczęła być naprawdę widoczna. Ponadto sama budowa domu trwa bardzo dużo czasu.

Mimo rosnących cen, mieszkania nadal schodzą

Młode osoby, chcące wyprowadzić się w końcu od rodziców chętniej wybierają mieszkania, nawet mimo coraz wyższych cen. Zazwyczaj szukają mniejszych i nieco mniej nowoczesnych mieszkań, które będą tańsze niż wielkie apartamenty. Nierzadko rodziny z dziećmi wolą też mieszkać w mieście, bo zależy im na bliskości do pracy i szkoły. Wzrost cen mieszkań może i sprawi, że więcej osób będzie budowało domy, ale popyt na mieszkania raczej specjalnie nie spadnie.

Oferty domów na sprzedaż można znaleźć w serwisie Gratka.pl, który w 2020 r. obchodzi jubileusz 20-lecia.

Similar Posts