Dom i Ogród

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe

Wybierając system ogrzewania budynku, najczęściej stajemy przed decyzją – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? A może jedno i drugie? W poniższym artykule przygotowanym wraz z ekspertami z firmy Vaillant wyjaśniamy, jakie są różnice oraz zalety obu tych rozwiązań.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działają grzejniki,
  • dlaczego ogrzewanie podłogowe warto łączyć z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi,
  • które rozwiązanie okaże się korzystniejsze – podłogówka czy grzejniki.

 

Wybór odpowiedniego sposobu przekazywania ciepła do pomieszczeń jest równie istotny jak wybór urządzenia grzewczego. Ta decyzja będzie miała bezpośredni wpływ na przyszłe koszty oraz komfort eksploatacji systemu grzewczego. Najbardziej popularne ogrzewanie grzejnikowe od kilku lat konsekwentnie ustępuje miejsca ogrzewaniu podłogowemu. W głównej mierze wynika to z faktu, że nowoczesne źródła ciepła, takie jak kotły gazowe czy pompy ciepła, osiągają wyższą sprawność przy niższej temperaturze czynnika grzewczego. Ogrzewanie podłogowe doskonale wykorzystuje tę zależność.

Nie oznacza to jednak, że przy instalacji grzejnikowej wykorzystywanie wysokosprawnych urządzeń grzewczych zawsze jest nieopłacalne.

Grzejniki – niski koszt, wysoka elastyczność

Ogrzewanie grzejnikowe wciąż cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest to technologia szeroko znana, sprawdzona oraz zdecydowanie tańsza inwestycyjnie w porównaniu do ogrzewania płaszczyznowego. Koszt instalacji grzejnikowej może być nawet do 40% niższy w porównaniu do podłogówki.

Stosowanie grzejników daje dużą elastyczność w sterowaniu instalacją grzewczą. Ciepło w głównej mierze jest przekazywane do pomieszczenia poprzez konwekcję. Powietrze podgrzewa się na gorącym wymienniku, a ponieważ ma niższą gęstość niż chłodne, unosi się do góry, tym samym pozwalając chłodniejszemu powietrzu napłynąć na grzejnik. Cykl ten trwa, dopóki grzejnik jest ciepły. Pozwala to na bardzo szybkie nagrzanie pomieszczenia.

Niestety, wiąże się to również ze zwiększoną cyrkulacją powietrza, w tym kurzu, co może stanowić problem np. dla alergików. Na dodatek grzejniki umieszcza się na ścianach w miejscach najbardziej narażonych na straty ciepła (np. pod oknami). Od strony wizualnej grzejniki mogą również utrudniać aranżację wnętrz.

Instalacje grzejnikowe najczęściej łączy się z tradycyjnymi, wysokotemperaturowymi źródłami ciepła. Temperatury zasilania w takich systemach osiągają nawet 70oC. Nie oznacza to jednak, że grzejników nie można łączyć z niskotemperaturowymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła. W przypadku nowych instalacji lub modernizacji systemów istniejących zaleca się zastosowanie grzejników o powiększonej powierzchni wymiany ciepła. Grzejniki te mają większy rozmiar, lecz pozwalają na obniżenie temperatury zasilania i wykorzystanie wysokiej sprawności źródła ciepła.

Jeśli łączysz instalacje grzejnikowe z kotłami lub pompami ciepła Vaillant, warto zastosować głowice termostatyczne Vaillant ambiSENSE. Pozwoli to na zdalne sterowanie całą instalacją w budynku poprzez aplikację mobilną.

Ogrzewanie podłogowe – wysoka estetyka, zrównoważone dostarczanie ciepła

Nowoczesne źródła ciepła, takie jak kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła, osiągają tym wyższą sprawność, im niższa jest temperatura zasilania instalacji grzewczej. Przekłada się to bezpośrednio na niższe koszty eksploatacyjne. Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z regulacją pogodową pozwala na utrzymywanie temperatury zasilania nawet poniżej 30oC przez większość sezonu grzewczego.

To nie jest jedyna zaleta. Ze względu na to, że ciepło przekazywane jest w głównej mierze na zasadzie promieniowania, w pomieszczeniach można utrzymać niższą temperaturę przy zachowaniu komfortu cieplnego. Instalacja podłogowa w odróżnieniu od grzejników pozwala na optymalny rozkład temperatury wewnątrz pomieszczenia – cieplej jest przy stopach, chłodniej w okolicy głowy. Brak dywanów oraz niższa cyrkulacja powietrza zapobiega również dystrybucji kurzu.

Ograniczeniem przy podłogówce może jednak być materiał wykończenia podłogi. Ze względu na dobre przewodzenie ciepła idealnym materiałem wykończeniowym są płytki ceramiczne. Nie każdy jednak decyduje się na ich zastosowanie w całym budynku. Na szczęście producenci podłóg wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i obecnie dostępne są również panele czy podłogi drewniane przystosowane do instalacji ogrzewania płaszczyznowego. Tym niemniej projektowanie instalacji podłogowych każdorazowo musi być dostosowywane do potrzeb klienta.

Podłogówka vs grzejniki – jaki system wybrać?

Jeśli wybierasz między poszczególnymi technologiami ogrzewania, odpowiedz sobie na pytanie, jak instalacja ma być eksploatowana. Jeżeli zależy Ci na szybkiej reakcji systemu na zmianę zadanej temperatury pomieszczeń, grzejniki będą dobrym rozwiązaniem. Instalacja podłogowa cechuje się dużą bezwładnością cieplną. Posadzka długo się nagrzewa, ale również długo oddaje ciepło. Pozwala to na bardziej zrównoważone i tańsze dostarczanie energii cieplnej.

Możliwe jest również połączenie obu systemów i stosowanie grzejników tylko w pomieszczeniach, w których zależy Ci na czasowej zmianie temperatury (np. sypialniach i łazienkach). W takim przypadku należy jednak liczyć się z wyższą inwestycją w system grzewczy. Koszt eksploatacji będzie również wyższy w porównaniu do instalacji w pełni podłogowej.

Similar Posts