Dom i Ogród

Gzymsy na elewacji i we wnętrzach

Gzymsy na elewacji i we wnętrzach

Zastanawiasz się czy gzyms to dobre rozwiązanie w Twoim domu? W tym artykule omawiamy zastosowanie gzymsów elewacyjnych w budownictwie.

Budynki mogą być przyozdobione różnymi elementami, co podnosi ich walory estetyczne. Przykładem będzie sztukateria, czyli elementy elewacji typu gzymsy. Mogłoby się wydawać, że pełnią one tylko funkcję dekoracyjną, ale służą też do zabezpieczenia elewacji przed działaniem szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych.

 

Czy warto zdecydować się na elementy sztukaterii w postaci gzymsów?

 

Mogłoby się wydawać, że gzymsy będą czymś zbędnym, ale mogą one pełnić rozmaite funkcje – dekoracyjne i ochronne. Zabezpieczają elewację budynku przed działaniem wody, która ma negatywny wpływ na materiały budowlane, szczególnie zimą – wnika w szczeliny, po czym zamarza i stopniowo niszczy warstwę wykończeniową. Ściekające po ścianach opady atmosferyczne mogą poczynić w nich niemałe szkody, czemu można jednak przeciwdziałać, montując na ich zakończeniach gzymsy. Sprawdzą się one także nad i pod oknami. Cechuje je wysoka odporność, dzięki czemu mogą być użytkowane przez wiele lat – tak jak te dostępne tutaj https://styro-gzyms.pl/

 

Styropianowe gzymsy zewnętrzne

 

Dużą popularnością cieszą się gzymsy styropianowe, które można zamontować zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Ta lekka ozdoba jest jednocześnie trwała, stanowi godny polecenia zamiennik gzymsów z kamienia, cegły czy drewna. Może znaleźć się pod okapem dachu, nad otworami okiennymi czy drzwiowymi. Świetnie sprawdzi się także jako podparapetnik. Mogłoby się wydawać, ze gzymsy styropianowe będą nietrwałe i podatne na uszkodzenia mechaniczne, ale do ich produkcji sięga się po specjalną masę epoksydowo-kwarcową, przez co stają się one niezwykle wytrzymałe i mogą być eksploatowane przez wiele lat, nawet jeśli są narażane na działanie szeregu niekorzystnych czynników atmosferycznych. 

 

Gzymsy nie tylko na elewację, ale też w domowych wnętrzach

 

Gzymsy wykorzystuje się do przyozdabiania nie tylko elewacji budynku, ale też wnętrz. Za ich pomocą można oryginalnie wykończyć dowolne pomieszczenie. W postaci listew przysufitowych stanowią nieprzeciętną dekorację w salonie i sypialni. Tego typu dekoracje odnajdą się także w kuchni czy łazience. Sztukateria może być niezwykle efektowna, idealnie sprawdza się w wysokich i dużych pomieszczeniach. Gzymsy pełnią też funkcję osłony, która maskuje poprowadzone pod sufitem listwy oświetleniowe. Nie trzeba ograniczać się do klasycznej bieli, bo sztukateria styropianowa może zostać pomalowana na dowolny kolor, co pozwala dopasować ją do każdej aranżacji wnętrza.

Similar Posts