Dom i Ogród

Ile kosztuje kuchnia na wymiar: szczegółowy kosztorys!

Jak zaoszczędzić na projekcie kuchni

Kuchnie na wymiar są z reguły jedynym sposobem na perfekcyjną aranżację wnętrza. Ze względu na obecność urządzeń AGD, rur wodnych i gazowych, projekt kuchni wymaga swoistej logiki i idealnego dopasowania wszystkich elementów. Stąd ogromną popularnością cieszą się meble kuchenne na wymiar. Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, ile kosztuje kuchnia na wymiar i na jakie rozwiązania warto postawić!

Koszt mebli kuchennych na wymiar

Pierwszym krokiem w projektowaniu kuchni jest przeglądanie gotowych projektów kuchni w sieci w poszukiwaniu inspiracji, Każdy z nas ma swoje wyobrażenie o idealnej kuchni, a w momencie remontu lub aranżacji wnętrza swoje plany zestawiamy z realiami.

Wbrew pozorom to nie koszt mebli na wymiar jest najistotniejszy, ponieważ na rynku nie brakuje rozmaitych projektów mebli kuchennych w naprawdę szerokim zakresie cen. Największą przeszkodą w projekcie idealnej kuchni jest metraż, jakim dysponujemy oraz elementy stałe. Są to wspomniane wcześniej rury instalacji wodnej i gazowej. Można je co prawda przenieść, ale jest to przedsięwzięcie kosztowne i kłopotliwe. Zwykle jest to ostateczność, bo znacznie prościej jest zaprojektować kuchnię na wymiar z uwzględnieniem elementów, których zmienić się nie da.

Jaka jest zatem cena mebli do kuchni na wymiar? W jakim przedziale mieszczą się proste, praktyczne meble kuchenne? Ile zapłacimy za fantazyjne rozwiązania? Postanowiliśmy się temu lepiej przyjrzeć!

Koszt mebli kuchennych na wymiar

Cena mebli kuchennych na wymiar: od czego zależy?

Meble kuchenne i meble ogólnie są dość drogim elementem wyposażenia domu. Cena jest tym wyższa, im lepsza jakość wybranych mebli. I chociaż najdrożej nie znaczy najlepiej, to tanie meble szybko przestają być ładne, niszczeją i mocno obniżają komfort domowników, którzy zmuszeni są korzystać z rozpadających się szafek lub ze znudzeniem patrzeć na spękany blat. A jeszcze niedawno tak pięknie zachęcał do kupna w katalogu! Cóż, kuchnie w katalogu zawsze wydają się solidnie wykonane.

Z meblami kuchennymi jest tak, że zdecydowanie nie służą do ozdoby. Chyba że nie gotujemy w domu i niczym gwiazda światowego formatu, mamy kuchnię jedynie na pokaz. Przyznajcie sami, że rzadko zdarzają się takie sytuacje. Zdecydowanie częściej kuchnia jest najbardziej eksploatowanym pomieszczeniem w domu.

Wracając do wystroju wnętrza, w przypadku mebli kuchennych cena zależy od:

 • Materiału wykonania mebli. Piękne, solidne drewno będzie nas trochę kosztować. Z drugiej strony fama głosi, że drewniane meble są trwalsze. Tak, ale w przypadku blatów kuchennych trzeba uważnie przyjrzeć się materiałowi! Blat z litego drewna może być bardzo podatny na zarysowania!
 • Im prostsze, popularne meble kuchenne, tym lepsza będzie ich cena. Za szafki kuchenne o prostym fasonie zapłacimy od około 200-300 zł, zależnie od rozmiaru.
 • Fikuśne, oryginalne, często robione na zamówienie meble kuchenne będą kosztowały sporo więcej. Ostateczna cena może sięgać kilku tysięcy złotych, bez wliczenia kosztów projektu i montażu.
 • Musimy pamiętać, że blat do szafek kuchennych należy kupić osobno. Sami wybieramy blat, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Tutaj cena również bardzo się różni. Najczęściej kupowane są blaty z płyty MDF. Ten sam materiał tworzy szafki. Jako że płyta MDF tworzona jest z odpadków powstałych w procesie obróbki drewna, cena takich mebli jest niższa, co nie znaczy, że meble z płyty MDF nie potrafią być drogie.
 • Najniższą cenę mają płyty wiórowe i wykonane z nich meble i blaty. Tutaj istotną kwestią jest wybór dobrego i estetycznego wykończenia.

 

To, ile kosztują meble kuchenne na wymiar to dopiero początek obliczania kosztów. Osobno musimy zapłacić za projekt i montaż mebli kuchennych. Do ostatecznej ceny kuchni należy doliczyć także wykończenie pomieszczenia i sprzęt AGD. Zwykle przy modernizacji kuchni lub aranżowaniu świeżo zakupionego mieszkania lub domu, decydujemy się również na zakup nowego sprzętu kuchennego.

Cena mebli kuchennych na wymiar od czego zależy

Meble na wymiar i sprzęty AGD do zabudowy

W ostatnich latach niezwykle modne stało się zabudowywanie sprzętu AGD. Dzięki temu zmywarka, kuchenka, piekarnik a nawet lodówka nie zakłócają harmonii doskonale zaprojektowanego wnętrza. Sprzęt AGD do zabudowy jest z reguły tańszy od klasycznej wersji wolnostojącej. Dopasowanie do mebli na wymiar jest jednak kluczowe, by kuchnia tworzyła estetyczną i funkcjonalną całość.

AGD do zabudowy nie odbiega jakością od klasycznych wersji, naturalnie warto postawić na znanych i renomowanych producentów. Sprzęt AGD powinien mieć określoną gwarancję i korzystne możliwości naprawy. Nowoczesne sprzęty możemy naprawiać, wymieniając zepsute lub zużyte części na nowe. Wbrew pozorom nie jest to tak kosztowne i nieopłacalne jak do niedawna. Trend na materiały i produkty dobrej jakości wraca, dlatego warto przywiązać wagę do wyboru wyposażenia kuchni.

 • Zmywarkę do zabudowy dostaniemy już za około
 • Płyta kuchenna ma różne ceny, w zależności od rodzaju. Płytę gazową dostaniemy już za 200-300 zł. Płyta ceramiczna i indukcyjna będzie droższa, ale wiąże się również z niższymi kosztami eksploatacji. Płytę indukcyjną z czterema palnikami kupimy za około 900 zł, jednak ceny wahają się głównie między 1000 a 1400 zł.
 • Najdroższym zakupem będzie lodówka i piekarnik. Przeciętne lodówki kosztują ponad 1000 zł. Im bardziej nowoczesne wyposażenie kuchenne, tym wyższa będzie ostateczna cena kuchni.

 

Typ rozwiązań musimy dopasować do swojego trybu życia. Zazwyczaj o wielkości sprzętu kuchennego decyduje ilość osób zamieszkujących dom lub mieszkanie. Małe płyty kuchenne są estetyczne i zajmują niewiele miejsca, ale kompletnie nie sprawdzą się u osób, które dużo i namiętnie gotują. Podobna sytuacja jest z lodówką, zamrażarką i zmywarką. Im więcej osób korzysta z kuchni i jej urządzeń, tym bardziej warto wybrać większe sprzęty z solidnych materiałów.

Meble na wymiar i sprzęty AGD do zabudowy

Ile kosztuje kuchnia na wymiar w klasycznym, prostym stylu?

Będziemy szczerzy: jeśli chcesz mieć w domu dobre meble kuchenne, których nie będziesz musiał wymieniać za 2 lata, warto rozejrzeć się za czymś innym niż meble z tanich laminatów. Poza rodzajem laminatu istotne są również obrzeża. Zwracaj uwagę, by były one wytrzymałe. Kuchnia jako miejsce mocno eksploatowane na pewno pozostanie piękna dłużej, kiedy meble będą wykonane z solidnych materiałów. Fachowcy polecają obrzeża laminatu wykonane z materiału PCV lub aluminium.

Wybór najczęściej pada na meble z płyty MDF. Gotowe meble z płyty są najpopularniejsze na rynku ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Meble wykonane z MDF nie odbiegają stylem od droższych mebli z drewna, ale z pewnością widać od razu, że nie mamy do czynienia z drewnem. Chyba że zdecydujemy się na drewniane fronty! Wykończenia frontów w tym wypadku nie stawiają przed nami ograniczeń. Niewątpliwą zaletą płyty MDF jest właśnie bogactwo wzorów do wyboru. W końcu płyty wiórowej, czy płyty MDF nie jest żal oklejać w celu wykonania rozmaitych frontów. Odwrotnie jest z meblami z drewna egzotycznego i drewna klasycznego, których oklejanie wydaje się zbrodnią!

 • Na początek mamy więc meble na wymiar. Klasyczny styl i stosunkowo tanie materiały użyte do stworzenie elementów szafek będą kosztowały nas około 1000-1800 zł.
 • Warto pamiętać, że im lepsze, solidniejsze materiały, tym piękniej i bardziej elegancko będzie prezentowała się kuchnia. Niekoniecznie musi to być najdroższy możliwy zestaw. Korzystaj z zaufanych producentów i sprawdzaj jakość materiałów!

Ile kosztuje kuchnia na wymiar w klasycznym prostym stylu

Ile kosztuje kuchnia na wymiar z meblami z litego drewna w fantazyjnym stylu?

Sprawdźmy teraz, ile kosztuje kuchnia na wymiar w eklskluzywnym wydaniu. Meble kuchenne na wymiar wykonane z drewna będą droższe od tych, które mają drewniane jedynie fronty lub fronty z PCV. Zestaw mebli drewnianych również będzie różnił się cenowo. Wszystko zależy od tego, jaki będzie nasz wybór.

Zazwyczaj gotowe zestawy mebli drewnianych utrzymane są w klasycznym stylu. Dzięki temu nie przytłaczają i nie pomniejszają optycznie pomieszczenia, nawet jeśli kuchnia nie należy do największych. Ostatecznie wybór należy do Ciebie. Możesz zdecydować się na bardziej ozdobne fronty lub dokonać zmian w projekcie.

Drewniane wyposażenie należy do najdroższych rozwiązań nie tylko ze względu na cenę materiałów. Płyta MDF też potrafi być droga. Zwróć uwagę na szczegółowe parametry: sposób otwierania i zamykania szafek, ich budowę, wielkość i wykończenia. Najdroższe są zazwyczaj meble lakierowane na wysoki płysk. Kosztuje to więcej, ale materiały są przez to także bardziej odporne na zużycie.

Na końcu doliczamy oczywieście wielkość pomieszczenia, zakup sprzętu pod zabudowę lub brak dodatkowych kosztów poza meblami. Zamówienie luksusowej, drewnianej kuchni wyniesie nas od 2300 zł do nawet 3500 zł. Najdroższe z rozwiązań może być droższe o ponad połowę od standardowej aranżacji. Czy warto? Meble kuchenne na wymiar są indywidualnym wyborem każdego. Obecność drewnianych frontów na pewno dodaje kuchni szyku, natomiast warto pamiętać, że wspaniały efekt i jakość możemy również osiągnąć tańszymi sposobami.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar z meblami z litego drewna w fantazyjnym stylu

Czy muszę mieć kuchnię na wymiar?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie (teoretycznie), by kuchnię zaprojektować i zmontować samemu. Skuszeni mniejszymi kosztami lub po prostu chęcią zrobienia wszystkiego samemu, możemy sami zabawić się w projektantów i montażystów. Stworzenie kuchni w ten sposób jest możliwe, ale trzeba poważnie zastanowić się nad kwestią ceny. Kuchnie na wymiar niejednokrotnie okazują się tańsze od eksperymentów. Tłumaczymy, dlaczego i jak można ustrzec się przed dodatkowymi kosztami.

 • Przede wszystkim podczas kompletowania mebli kuchennych należy zwrócić uwagę na to, by były tego samego producenta. Zwłaszcza kiedy łączymy je ze sprzętem AGD do zabudowy. Niestety jest tak, że AGD pod zabudowę danego producenta (na przykład w przypadku mebli i sprzętów IKEA), pasuje tylko do mebli tego samego producenta. I kiedy zamówimy sobie zmywarkę gdzie indziej, bo ma lepszą cenę i połączymy z szafkami pod zabudowę IKEA okaże się, że istnieje pewna niezgodność frontów. Nie wygląda to estetycznie, a raz dociętych blatów i frontów nie da się później cofnąć do poprzedniego stanu.
 • Druga sprawa to rury, które w projekcie trzeba uwzględnić. Należy pamiętać, że gotowe szafki nie są wycięte pod rury i sami musimy je dopasować.
 • Czasochłonne i pracochłonne jest również docinanie blatów. Przyda się do tego dobry sprzęt i precyzja.

 

Oczywiście są osoby, którym samodzielne wykonanie kuchni wyjdzie bardzo dobrze, natomiast kuchnia na wymiar jest zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem. Mamy 100% pewności do idealnego wykonania i przycięcia mebli na wymiar.

Czy muszę mieć kuchnię na wymiar

Jak zaoszczędzić na projekcie kuchni?

Wspaniale jest poczuć w sobie architekta wnętrz i oczami wyobraźni przenosić kuchnie z katalogów do własnego mieszkania. Często bywa i tak, że jesteśmy zmuszeni do znacznie rozsądniejszych wydatków, niż byśmy chcieli. Standardowo jednak również do oszczędzania należy podchodzić z rozsądkiem. Najtańsze rozwiązania mogą po prostu okazać się…kiepskie. A nie o to przecież chodzi, by nowe rzeczy zamieniły się w stare i zużyte po kilku miesiącach. Jak więc zaoszczędzić na projekcie kuchni?

 • Skup się na wyborze porządnego projektu kuchni na wymiar. Uważaj na podejrzane strony internetowe i decyduj się na usługi zaufanych firm.
 • Postaw na dobre meble. Nie szukaj najtańszej opcji, a najlepszej i w zasięgu możliwości Twojego portfela.
 • Wybierz to, co Ci się podoba, ale nie zapominaj o praktycznym zastosowaniu każdego mebla, sprzętu i przedmiotu do kuchni. Postaw na najlepszą jakość rzeczy, z których będziesz korzystać często.

Jak zaoszczędzić na projekcie kuchni

Jak obliczyć przybliżony koszt kuchni na wymiar?

Na koniec podsumujmy sobie, na co składa ostateczny koszt kuchni na wymiar. Cena zależy od indywidualnych czynników i sami widzicie, jak ciężko jest podać konkretną cenę nawet w teorii. W celu poznania ceny wymarzonej kuchni, musimy zestawić ze sobą kilka czynników.

 • Cenę mebli na wymiar podaję się w jednostce określanej jako metr bieżący. Odpowiada to mniej więcej jednej szafce. Cena jednej szafki to około 200-300 zł. Kluczowe jest, ile takich szafek będziemy potrzebować do naszej kuchni. Następnym etapem jest wybór mebli i cenę każdej szafki możemy pomożyć przez potrzebną ilość. Zyskamy wtedy przybliżoną wartość, ile kosztują meble kuchenne.
 • Kilka tysięcy złotych należy przeznaczyć na sprzęt do kuchni. Oczywiście nie jest to wymogiem, ale nawet podczas remontu zwykle decydujemy się na nowe sprzęty kuchenne, które uświetnią błyszczące świeżością meblowe fronty. Warto rozważyć wymianę starych urządzeń na nowe ze względu na pojawiające się często wyprzedaże i możliwość wymiany starych, nieefektywnych, energochłonnych urządzeń na nowe.
 • Ostatnim etapem jest zamówienie projektu kuchni i wybór firmy montażowej. Tutaj mamy dobrą wiadomość! Wiele firm oferuje darmowe wykonanie projektu, pod warunkiem, że kuchnia zostanie wykonana z materiałów dostępnych u danego producenta. Taką ofertę ma między innymi wspomniana wcześniej IKEA.

 

Można powiedzieć, że kuchnie na wymiar, bez uwzględnienia zakupu sprzętów kuchennych, kosztują między 1500 a 2500 tysięcy złotych, wliczając wykonanie. Im solidniejsze, bardziej fantazyjne meble kuchenne, tym wyższa cena. Do tej kwoty osobno trzeba doliczyć ceny poszczególnych sprzętów kuchennych, które zdecydowaliśmy się kupić.

Warto wspomnieć, że obecnie możemy naprawdę wybierać w ofertach. Nawet jeśli nie dysponujemy dużą ilością gotówki, mamy szansę na skompletowanie kuchni z elementów dobrej jakości, w pełni odpowiadających naszym gustom.

Zdjęcia pochodzą z serwisu unsplash.com

Similar Posts