Dom i Ogród

Na co zwracać uwagę kupując garnki?

Na co zwracać uwagę kupując garnki?

Garnki to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Często jednak kupujemy je jako jedną z ostatnich rzeczy po przeprowadzce, a co za tym idzie, staramy się znaleźć wersję budżetową. Niestety najtańsze modele dostępne na rynku nie są najlepszym wyborem. Czym zatem kierować się kupując garnki?

Solidne tworzywo, które posłuży przez długie lata

Kształty, rozmiary oraz design to czynniki, które powinniśmy dostosować do naszego stylu życia i gotowania. Niezależnie jednak od gustu, wszystkie przyrządy znajdujące się w naszej kuchni mające kontakt z jedzeniem, muszą być przyjazne dla naszego zdrowia oraz odporne na działanie np. kwasów zawartych w warzywach i owocach. Na wstępie skreślmy aluminiowe wersje. Charakteryzują się one lekkością, ale potrawy będą nabierać nieprzyjemnego posmaku. Doskonałym rozwiązaniem na lata jest żeliwo. Solidne garnki wykonane z tego materiału nie boją się nawet bardzo wysokich temperatur, aczkolwiek musimy pamiętać, że są one bardzo ciężkie i nie nadają się do mycia w zmywarce. Optymalnym wyborem będzie stal nierdzewna, która jest odpowiednio wyważona, jak również odporna na działanie detergentów używanych do mycia. Komplety dobrej jakości posłużą nam przez naprawdę długi czas. 

Grube dno to podstawa

Poza materiałem, z którego garnki są wykonane, musimy zwrócić uwagę także na ich dno. Ono wpływa na tempo nagrzewania się wnętrza oraz chroni potrawy przed przypaleniem. Doskonale sprawdza się technologia akutermiczna. Dzięki niej, w wielowarstwowej konstrukcji kumuluje się ciepło i równomiernie rozprowadza. Ważne jest także to, aby sprawdzić, czy dno danego garnka jest kompatybilne z używaną przez nas kuchenką. Na płytach indukcyjnych, które są w ostatnich latach bardzo popularne, mogą nie nagrzewać się garnki zdające egzamin na tradycyjnej, gazowej wersji tego sprzętu. Pamiętajmy też, że nowoczesne płyty wymagają całkowicie płaskiego dna.

Miły dla oka design

Gdy uda nam się już wybrać modele spełniające powyższe kryteria, możemy przejść do kwestii estetycznych. Prawda jest taka, że nawet najbardziej funkcjonalny zestaw nie będzie przez nas długo używany, jeśli się nam nie spodoba wizualnie. Postarajmy się jednak postawić na proste rozwiązania, które nie wpłyną na przechowywanie w niewielkich kuchennych szafkach i nie będą utrudniać mycia. Zwróćmy uwagę na to, by we wnętrzu było jak najmniej elementów mocujących. Zewnętrze natomiast powinno być pozbawione żłobień podatnych na gromadzenie trudnego do wyczyszczenia brudu.

Rynek jest pełen gorszej lub lepszej jakości sprzętów niezbędnych w kuchni. Tylko od naszej wnikliwości zależy czy wybierzemy garnki (sprawdź szeroką gamę garnków na https://zasmakujradosci.pl/pl/menu/garnki-211.html), które spełnią wszystkie oczekiwania.

Similar Posts