Dom i Ogród

Płytki łazienkowe – tradycyjne czy może coś innego?

Producenci płytek łazienkowych w ostatnich latach znacząco powiększyli swoją ofertę, zarówno pod kątem dostępnych formatów, jak i oryginalnego oraz zróżnicowanego wzornictwa. Najczęściej jednak nadal wybieramy rozwiązania tradycyjne, decydując się na płytki ceramiczne o bezpiecznym designie. W ten sposób nasza łazienka staje się taka sama jak setki i tysiące innych, a przy odrobinie odwagi i polotu, może być zupełnie inna – piękna i oryginalna!

Jak dopasować płytki do łazienki?

O tym, jakie płytki sprawdzą się w naszej łazience najlepiej, decyduje zazwyczaj rozmiar łazienki oraz rodzaj i rozmieszczenie pozostałego wyposażenia. Płytki do łazienki dopasowujemy nie tylko pod kątem ich designu, ale także wielkości. Duży wybór formatów pozwala wybrać płytki łazienkowe także pod względem oszczędności. Co to znaczy?

Im lepiej dobrana wielkość płytki do łazienki, tym mniejsza konieczność cięcia płytek, a tym samym marnowania materiału. Jest to ważne, ponieważ dobrej jakości ceramika nie jest taka tania i szkoda, aby spora część z zakupionego materiału wylądowała w koszu.

Dlatego odpowiednie dopasowanie płytek od strony praktycznej opiera się na dokładnym zmierzeniu łazienki i wcześniejszym projekcie ułożenia płytek. Tak, aby odrzut materiału był jak najmniejszy. Świetnym rozwiązaniem może być projekt złożony z płytek o różnych formatach, które są często dostępne w ramach jednej kolekcji. A co z designem? Jakie oryginalne płytki łazienkowe mamy do wyboru?

Płytki łazienkowe – imitacje materiałów naturalnych

Pastelowe płytki łazienkowe, błyszczące albo matowe czy imitujące takie materiały jak marmur, na długi czas zawładnęły aranżacją zarówno łazienek domowych, jak i tych w przestrzeni publicznej. Takie wzornictwo daje wrażenie elegancji oraz higieniczności, a w przypadku płytek takich jak np. Pietrasanta Mat Tubądzin, także wyszukanej klasy. Jednak jest ono już tak spopularyzowane, że tak naprawdę każda łazienka wykończona w ten sposób wygląda identycznie i nie powoduje w nikim efektu WOW. A można w łatwy sposób taki efekt wywołać.

Wystarczy po prostu postawić na bardziej oryginalne płytki łazienkowe, które jeszcze nie są standardem, ale na pewno przykuwają uwagę i zmieniają łazienkę w miejsce nietuzinkowe i niezwykle interesujące, zachowując przy tym elegancję i higieniczność, jaką charakteryzują się wszystkie płytki łazienkowe. Jakie zatem rozwiązania pozwolą na urządzenie łazienki w oryginalnym stylu?

Ciekawą propozycją będą płytki podłogowe imitujące drewno np. Mantra Giallo Cerrad, które tak naprawdę dopiero wkraczają do polskich domów i łazienek. Zmieniają one całkowicie klimat łazienki, nadając jej swoistego ciepła i bezpieczeństwa, co sprzyja relaksacyjnym kąpielom. A jeśli lubimy nieco surowy styl nowoczesny, zaskakujący design naszej łazience zagwarantują płytki łazienkowe inspirowane betonem – takie jak Bestone Grey Ceramica Limone.

Kiedy wybrać płytki łazienkowe o rozmiarach tradycyjnych?

Płytki łazienkowe w tradycyjnych rozmiarach mają kształt zbliżony do kwadratu. Chociaż już od kilku lat dużą popularnością cieszą się również płytki prostokątne o większym formacie np. ok 120x60cm. We współczesnych kolekcjach płytek łazienkowych otrzymujemy jednak kilka formatów płytek o tym samym wzornictwie. Pozwala to nie tylko na łatwe dopasowanie formatu płytki do łazienki oraz projektu jej wystroju, ale umożliwia również łączenie kilku formatów płytek i tworzenie całkowicie indywidualnych, i ciekawych projektów wnętrz.

Płytki w rozmiarach tradycyjnych warto wybierać do wnętrz, które ze względu na rozkład pomieszczenia nie pozwolą na pełne wykorzystanie zalet płytek wielkoformatowych, które trzeba będzie w takiej sytuacji poddać sporej obróbce. Tradycyjne formaty płytek sprawdzają się zatem najlepiej w mniejszych łazienkach, chociaż przy odpowiednim projekcie i rozmieszczeniu większych płytek, także można uzyskać wspaniałe efekty, jest to jednak trudniejsze do osiągnięcia.

Similar Posts