Dom i Ogród

Fotowoltaika – 1 z najlepszych sposobów obniżenia rachunków za prąd

Fotowoltaika – 1 z najlepszych sposobów obniżenia rachunków za prąd

Fotowoltaika jest nie tylko ekologicznym, ale i ekonomicznym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej. Nic dziwnego, że jej popularność ciągle rośnie. Co jeszcze warto wiedzieć, decydując się na panele fotowoltaiczne?

 

  1. Co to jest fotowoltaika?

  2. Jakie korzyści dają instalacje fotowoltaiczne?

 

Do zamontowania paneli fotowoltaicznych przekonuje nas przede wszystkim chęć zmniejszenia rachunków za prąd. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny aspekt takiego rozwiązania, ponieważ fotowoltaika pomaga zmniejszać emisję wytwarzania energii elektrycznej. Natomiast panele nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.

 

Co to jest fotowoltaika?

 

Fotowoltaika polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z energii słonecznej. Używa się do tego specjalnych paneli fotowoltaicznych. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością, a proces pozyskiwania energii ze słońca jest bardzo prosty. Słońce jest odnawialnym źródłem energii i pozwala na produkcję prądu na własny użytek, zgodnie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Wszystko dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Polega to na tym, że promienie słoneczne padają na półprzewodnik, a porcja światła pochłaniana jest przez krzem i sprawia, że elektrony przemieszczają się w jego strukturze. Wtedy powstaje różnica potencjałów, która wywołuje przepływ prądu elektrycznego. Pozyskana tym sposobem energia może zostać wykorzystana do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych i energetycznych. Panele fotowoltaiczne można montować na dachach, wiatach, specjalnych wysięgnikach, a nawet na gruncie. Ważne, aby miały dostęp do promieni słonecznych.

 

Jakie korzyści dają instalacje fotowoltaiczne?

 

Instalacje fotowoltaiczne mają wiele korzyści. Przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Fotowoltaika już w pierwszych miesiącach po instalacji pozwala obniżyć rachunki. Całkowity koszt inwestycji zwraca się w ciągu 6-10 lat. Wszystko zależy od zużycia prądu w danym gospodarstwie.

 

Nie bez znaczenia jest też fakt, że moduły fotowoltaiczne to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Nie ingerują one w środowisko naturalne i nie wykorzystują zasobów naturalnych do działania. Instalacje fotowoltaiczne nie emitują dwutlenku węgla, ani gazów cieplarnianych. Nie wytwarzają też infradźwięków, a działanie instalacji jest ciche.

 

Fotowoltaika pozwala też uniezależnić się od dostaw energii i zapomnieć o jej rosnących wciąż cenach. Nie musisz też martwić się, że zbyt mała ilość słonecznych dni sprawi, że takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Wbrew pozorom Polska ma dogodną geolokalizację dla instalacji paneli fotowoltaicznych, a ilość nasłonecznienia jest porównywalna do Francji i Niemiec, czyli liderów w wykorzystaniu fotowoltaiki.

Similar Posts