Zdrowe gotowanie nie jest dziś luksusem, a obowiązkiem. Obowiązkiem wobec siebie samego, swojego zdrowia i samopoczucia oraz obowiązkiem wobec najbliższych. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób przykłada dużą wagę do garnków i naczyń, w których powstają codzienne posiłki. O ile do niedawna największym wzięciem cieszyły się garnki ze stali nierdzewnej – niezwykle efektowne, ale nieodpowiednie dla alergików ze względu na obecność pierwiastków metalicznych, o tyle dziś numerem jeden są naczynia emaliowane oraz garnki emaliowane. Liczne badania udowadniają nam, że zarówno gotowanie, jak i przechowywanie potraw w emalii to samo zdrowie. Jeśli naczynia emaliowane są tak cenne warto więc zadbać, aby służyły nam jak najdłużej. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się niektórym wydawać.
Emalia – materiał na wagę złota
Zanim powiemy jak czyścić naczynia i garnki emaliowane, powiedzmy sobie, dlaczego emalia jest tak cenna. W większości przypadków współczesna emalia to nieporowata i gładka powierzchnia, która charakteryzuje się niesamowitymi właściwościami. Przede wszystkim jest antybakteryjna, a więc uniemożliwia gromadzenie się bakterii oraz innych groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, a co za tym idzie, przygotowywane posiłki są nie tylko smaczniejsze, ale również zdrowsze. Poza tym emalia w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko przywierania potraw do dna. Oczywiście nie jest to ochrona stuprocentowa, więc zawsze warto uważać, ale na pewno jest to zabezpieczenie lepsze niż w przypadku innych garnków.
Garnki emaliowane = zdrowe garnki
Najważniejsze w tym wszystkim jest chyba to, że emalia podgrzewana do wysokich temperatur nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, czego nie można powiedzieć o innych popularnych materiałach wykorzystywanych do produkcji garnków. Ale uwaga! Naczynia i garnki emaliowane nie mogą być stosowane w momencie, kiedy warstwa powłoki ceramicznej jest uszkodzona. Wszelkie odpryski dyskwalifikują naczynie do dalszego użytkowania. Oczywiście warto również wybierać garnki emaliowane najwyższej jakości, jak np. te austriackiej marki Riess, które produkowane są z jednego kawałka stali, następnie wielokrotnie wypalane w temperaturze 850 stopni. Przez to, że są to garnki bez niklu, idealnie nadają się dla alergików i bez wątpienia zasługują na miano zdrowych garnków. W przypadku produktów Riess kolorowa i trwała powłoka ceramiczna to nie jest zwykła emalia, ale odporna na uszkodzenia warstwa. Warto również pochwalić stronę wizualną produktów Riess. Te wszystkie pastelowe patelnie i garnki ceramiczne, miski emaliowane oraz rondle ceramiczne są tak urocze, że trudno przejść obok nich obojętnie. Na pewno pięknie ozdobią każdą kuchnię i nadadzą jej wyjątkowego charakteru.
Jak czyścić garnki emaliowane?
Podczas pielęgnacji garnków emaliowanych warto pamiętać o jednym – nie lubią one szorowania. Zazwyczaj do wyczyszczenia garnka wystarczy ciepła woda, miękka gąbka i odrobina płynu do naczyń. Wszelkie druciaki, ostre myjki i inne wynalazki nie są wskazane, gdyż mogą uszkodzić powłokę ceramiczną i tym samym sprawić, że nie będzie ona nadawała się do dalszego wykorzystania. A co, jeśli zdarzy się nam przypalić taki garnek? Wówczas możemy nalać do niego wody i odstawić na pewien czas, żeby zabrudzenie solidnie namokło – będzie wtedy łatwiejsze do wyczyszczenia. Na pewno nie możemy stosować żadnych agresywnych chemikaliów, mleczek do czyszczenia, ani też wody z octem, gdyż mogłoby to uszkodzić emalię.
Jak usunąć przebarwienia z emalii?
Nie da się ukryć, że niektóre produkty spożywcze mogą barwić naczynia emaliowane, zwłaszcza te z jasnym wnętrzem. Co wtedy robić? Wystarczy odrobina roztworu z sody oczyszczonej i miękka ściereczka. Trzeba tylko pamiętać, aby przebarwień pozbywać się od razu, bo im bardziej wnikną w powierzchnię ceramiczną, tym będą trudniejsze do usunięcia.
Garnki emaliowane lubią drewniane akcesoria
Garnki z powłoką ceramiczną należy traktować tak, jak naczynia teflonowe. Do mieszania i przewracania potraw należy używać wyłącznie akcesoriów wykonanych z drewna lub tworzywa sztucznego, nigdy metalowych. Te ostatnie zbyt mocno ingerują w wygląd wewnętrznej warstwy garnków i po prostu ją rysują. A jak wiemy – porysowane patelnie i garnki ceramiczne nadają się już tylko do ozdoby.
Uwaga na zmiany temperatur!
I wcale nie chodzi tu o to, że garnków emaliowanych nie można podgrzewać do wysokich temperatur, ale o to, aby uważać na nagłe zmiany temperatury. Co prawda zdarza się to rzadko, ale w wyniku szoku termicznego, emalia może pękać. I mimo, że będą to niewielkie pęknięcia, to jednak osłabią one strukturę emalii. Dlatego nigdy nie zamrażajmy potraw w naczyniu emaliowanym, nie wrzucajmy garnków pod zimną wodę zaraz po gotowaniu, nie schładzajmy ich bezpośrednio po ogrzewaniu. Jeśli jakieś danie przechowujemy w emaliowanym garnku w lodówce, to nigdy nie podgrzewajmy go tuż po wyjęciu z tejże lodówki. Niech nabierze temperatury pokojowej i dopiero wtedy połóżmy na rozgrzanej kuchence.
Przechowywanie garnków emaliowanych
Garnki ceramiczne, a także miski emaliowane, patelnie i rondle ceramiczne zachowają swój piękny wygląd i cenne właściwości, jeśli zadbamy o odpowiednie ich przechowywanie. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia, bo jeśli nasze naczynia będą się o siebie obijać wówczas przestaną nadawać się do użytku. Nigdy nie wkładamy jednego garnka do drugiego. To samo tyczy się patelni. Nigdy nie układamy jednej na drugiej. W takich warunkach warstwa emalii może ulec zarysowaniu, a wiemy co to oznacza. Warto więc tak zaplanować kuchenną przestrzeń, aby poszczególne naczynia i garnki stały obok siebie. W celu dodatkowej ochrony naczyń, szafki kuchenne można wyłożyć silikonową matą, która ochroni je przed obijaniem.
Artykuł powstał we współpracy z KAPPS STORE – sklepem internetowym oferującym stylowe dodatki i wyposażenie dla kuchni, łazienki, salonu oraz innych wnętrz.