Porady

Jakie domy i z czego budują Polacy? Statystyki pokazują, że Polacy budują małe i coraz mniejsze domy

Jakie domy i z czego budują Polacy? Statystyki pokazują, że Polacy budują małe i coraz mniejsze domy

Jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest budowanie przez Polaków coraz mniejszych domów i to na coraz mniejszych działkach. Dodatkowo od stycznia możliwa jest budowa domów do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia. Na razie te nowe przepisy nie wpłynęły na decyzje podejmowane przez Polaków, jednak może się to zmienić.

Polacy budują coraz mniejsze domy

Jednym z dominujących trendów w budownictwie jest zmniejszanie się powierzchni nowych nieruchomości. Niestety wzrost cen, inflacja i coraz droższe działki sprawiają, że Polacy decydują się na budowę coraz mniejszych nieruchomości i to na coraz mniejszych działkach. Zgodnie z najnowszymi statystykami średnia powierzchnia nowego domu to 140 metrów kwadratowych, a ogólnie najpopularniejsze są nieruchomości o powierzchni od 80 do 160 metrów kwadratowych.

Znacznie spadła liczba domów o powierzchni powyżej 150 metrów kwadratowych, a odsetek nieruchomości większych niż 200 metrów kwadratowych jest naprawdę nieznaczny. Wskazuje to na widoczny trend i budowanie małych domów ze względu na oszczędności. W końcu mniejszą nieruchomość łatwiej jest później ogrzać lub ochłodzić, a to ma znaczenie w kontekście rachunków.

Z czego najczęściej Polacy budują domy?

Jedna rzecz nie zmienia się od lat, a dokładniej to, w jakich domach chcą mieszkać Polacy. Okazuje się, że najpopularniejsze są nieruchomości budowane w technologii murowanej, a więc najbardziej tradycyjnej. Takie domy buduje aż 76% Polaków. Znacznie rzadziej wybierane są domy drewniane w technologii kanadyjskiej (czyli szkieletowej), ponieważ decyduje się na nie tylko 10% inwestorów. Jeśli chodzi o dach, to najczęściej wybierana jest blachodachówka (około 42%) oraz dachówka ceramiczna (około 34%).

Jakie domy najchętniej budują Polacy?

Obecnie poza wielkością nieruchomości oraz samą technologią budowy, Polacy najchętniej budują domy parterowe lub z poddaszem użytkowym. Znacznie rzadziej inwestorzy decydują się na domy z jednym lub dwoma piętrami. Dodatkowo wyjątkowo popularny jest podział na dwie strefy w domu, a więc dzienną i nocną. W ten sposób możliwe jest oddzielenie czasu spędzanego z rodziną, w trakcie jedzenia, gotowania, pracy oraz czasu spędzanego na śnie i relaksie.

Domy do 70 metrów kwadratowych – czy nowe przepisy zwiększą ich popularność?

Nowe przepisy sprawiają, że możliwa jest budowa domów do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia. Oznacza to, że nie tylko nie ma wielu wymagań formalnych, ale do tego nie trzeba ustalać kierownika budowy, ani prowadzić dziennika budowy. Z drugiej strony nie ma jeszcze dokładnych informacji prawnych, dotyczących późniejszej możliwości sprzedaży tego typu nieruchomości, ponieważ dom do 70 metrów kwadratowych na zgłoszenie ma być budowany wyłącznie na własne potrzeby mieszkaniowe.

Właśnie dlatego zainteresowanie tego typu domami jest na razie niewielkie. Nie wiadomo jednak, czy wkrótce się to nie zmieni, zwłaszcza że możliwe jest unormowanie przepisów. Sprawdź projekty domów do 70m2. W końcu obecnie to właśnie małe domy dominują i są coraz popularniejsze. Właśnie dlatego warto zainteresować się nieruchomościami na zgłoszenie, które mogą być dobrą alternatywą dla zakupu mieszkania, zwłaszcza że są one wyjątkowo drogie.

Przeczytaj też artykuł: Dom do 70 m² – koszt budowy

Similar Posts