Porady

Planujesz mały dom w ramach Polskiego Ładu – sprawdź, jakie budynki się do niego kwalifikują

Planujesz mały dom w ramach Polskiego Ładu – sprawdź, jakie budynki się do niego kwalifikują

Polski Ład to ustawa, która zainteresowała wiele osób planujących budowę domu. Dzięki niej możliwe jest wzniesienie niewielkiego budynku mieszkalnego wyłącznie na podstawie zgłoszenia, bez konieczności zatrudniania kierownika budowy i prowadzenie dziennika. Aby skorzystać z tego udogodnienia, należy zdecydować się na projekt domu zgodny z wytycznymi określonymi w najnowszych przepisach. Jakie budynki kwalifikują się do programu?

Najważniejsze parametry domów w ramach Polskiego Ładu

Możliwość budowy domu na zgłoszenie to znaczne ułatwienie dla wielu inwestorów. Dzięki ustawie Polski Ład, wszelkie formalności przed rozpoczęciem inwestycji zostają znacznie uproszczone, co ogranicza zarówno czas trwania, jak i koszt całej procedury. Ustawodawca chcąc usprawnić realizację przedsięwzięcia budowlanego, a zarazem w pewien sposób zapobiec obniżeniu jakości nowo powstających budynków, precyzyjnie określił kryteria, jakie musi spełniać projekt domu bez pozwolenia.

Przede wszystkim musi być to budynek jednorodzinny i wolnostojący, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2. Decydując się na wersję dwupoziomową, zyskamy jednak nieco większą powierzchnię użytkową. Na zgłoszenie niedopuszczalne będzie wzniesienie bliźniaka oraz domu w zabudowie szeregowej. Taki obiekt mieszkalny może posiadać maksymalnie dwie kondygnacje – w grę wchodzą zatem domy parterowe, z poddaszem do adaptacji, z poddaszem użytkowym oraz piętrowe. Jego obszar oddziaływania powinien obejmować wyłącznie teren działki, na której będzie realizowany Dodatkowo, dom na zgłoszenie ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora i jego rodziny.

W ramach ustawy Polski Ład możemy wybudować również obiekt rekreacyjny, który jednak musi spełnić inne kryteria, niż dom całoroczny. Powinien być to budynek parterowy, o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 70 m2, rozstaw konstrukcji jego ścian w osiach powinien wynieść maksymalnie 6 m., natomiast wysięg konstrukcji wsporczej (balkonów czy wykuszy) – najwyżej 2 m.

Jak widać, wprowadzone w styczniu 2022 roku przepisy umożliwiają wzniesienie wielu zróżnicowanych budynków na zgłoszenie. Na jakie projekty spełniające wymienione wyżej kryteria powinniśmy zwrócić uwagę?

 

Nowoczesne i tradycyjne domy bez pozwolenia

Chcąc wybudować mały dom bez pozwolenia, możemy wybierać spośród szerokiej oferty interesujących projektów. W sprzedaży znajdziemy plany budynków parterowych, piętrowych i z poddaszem, o powierzchni użytkowej rozpoczynającej się już od dwudziestu kilku metrów kwadratowych do prawie stu metrów kwadratowych. Taki projekt domu może posiadać dach płaski, dwu- lub wielospadowy, wpisując się w zróżnicowane gusta inwestorów oraz zapisy MPZP lub WZ. Może on także wyróżniać się odmiennym designem oraz technologią budowy – murowaną bądź szkieletową.

W katalogu znajdziemy zarówno bardziej modernistyczne rozwiązania, takie jak budynek – kostka czy nowoczesna stodoła, jak i propozycje o tradycyjnej stylistyce. Mogą one posiadać dodatkową wiatę garażową lub garaż wbudowany w bryłę obiektu, umożliwiając bezpieczne zaparkowanie pojazdu. Co więcej, takie domy często cechują się obniżonym zapotrzebowaniem na ciepło, spełniając wymogi stawiane budynkom energooszczędnym.

Planujemy budowę niewielkiego domu dla siebie i swoich najbliższych? Koniecznie zapoznajmy się z możliwościami, jakie daje nam Polski Ład. Projekty domów spełniające określone w ustawie kryteria z dużą dozą prawdopodobieństwa zaspokoją nasze potrzeby, a realizacja inwestycji bez pozwolenia będzie dla nas znacznie tańsza, szybsza i łatwiejsza, aniżeli wzniesienie większego obiektu mieszkalnego. Pamiętajmy jednak o obowiązkach, które – nie zatrudniając kierownika budowy – przejmujemy jako inwestorzy.

 

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domy bez pozwolenia od MURATORA w ramach Polskiego Ładu https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/

Similar Posts