Po wiośnie przychodzi lato, a potem nadchodzą coraz chłodniejsze dni zwiastujące jesień. Wiąże się to z wieloma pracami ogrodowymi, które należy wykonać, zanim zawita zima. Ogrodnicy mają najwięcej pracy we wrześniu i październiku, kiedy przymrozki zbliżają się już wielkimi krokami i trzeba przygotować do tego odpowiednio glebę, trawnik i roślinność. Do wykonania wszystkich niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych potrzebować będziemy konkretnego sprzętu, co ułatwi i przyspieszy wszelkiego typu prace.
Jakie narzędzia ogrodowe przydadzą się nam każdej jesieni?
Po zebraniu plonów przychodzi czas na odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne dotyczące gleby. Zaleca się ją spulchnić i napowietrzyć, czyli przygotować do kolejnego sezonu. Idealnie sprawdzają się do tego glebogryzarki, które pozwolą na szybkie i bezwysiłkowe przekopanie ziemi. Za pomocą tego urządzenia możemy użyźnić glebę, co warto robić dwa razy w roku, czyli jesienią i wiosną. Dalej mamy wertykulatory, które również pomagają w pielęgnowaniu trawnika. Służą do napowietrzania gleby, niezależnie od stopnia jej twardości. Tego typu zabiegi mają na celu usprawnienie przepływu powietrza i odblokowanie dopływu wody.
Wyposażyć warto się w nożyce i pilarki do żywopłotu, które pozwolą na przycięcie gałęzi o rożnej grubości, czyli na estetyczne formowanie roślinności. Jeśli cenimy sobie wygodę i nie chcemy, żeby cokolwiek nas ograniczało, to warto wybrać akumulatorowe narzędzia ogrodowe. Taki mobilny sprzęt można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, nawet tam gdzie nie ma dostępu do źródła zasilania. Tradycyjne sekatory także się przydadzą, gdyż za ich pomocą dotrzemy do trudno dostępnych miejsc. Jeśli nie uśmiecha nam się zagrabianie liści, to warto pomyśleć nad zakupem dmuchawy, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Urządzeniem tym z łatwością uporządkujemy ogród, wyczyścimy zabrudzony i zakurzony sprzęt, przedmuchamy filtry i akcesoria ogrodowe. Można też wyposażyć się w zamiatarkę do liści w przypadku dużego ogrodu, aby zaoszczędzić sporo czasu. Taka zamiatarka posłuży także jako pług do odśnieżania zimą.
Co jeszcze się przyda?
Jesienią potrzebna będzie nam kosiarka marki Stiga – ręczne modele spalinowe wspaniale nadają się nie tylko do cięcia trawnika, ale też do wycinania chwastów. Warto pomyśleć nad kompostownikiem, który można zrobić samodzielnie lub kupić gotowy. Włożymy do niego opadł liście drzew i krzewów, owoce, warzywa, chwasty, skoszoną trawę. Jest to darmowy sposób na ekologiczny nawóz, którym nawieziemy ziemię na wiosnę. Wystarczy nam naprawdę niewiele do jego wykonania – zbicie z desek kwadratu i ustawienie konstrukcji w mało nasłonecznionym miejscu.