Porady

Pompa głębinowa czy hydrofor – co wybrać?

Pompa głębinowa czy hydrofor – co wybrać?

Własne ujęcie wody to bardzo komfortowe rozwiązanie zwłaszcza w rejonach, gdzie brak jest dostępu do sieci miejskiej lub istnieje duży ryzyko przerw w pracy wodociągu. Bogaty wybór zestawów głębinowych sprawia, że zakup odpowiedniego urządzenia może okazać się nie lada wyzwaniem. Lepiej wybrać pompę głębinową czy hydrofor? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Zestaw głębinowy – z czego się składa?

Zacznijmy od tego, z czego składają się zestawy głębinowe. Jest to:

Pompa głębinowa – umożliwia zasysanie wody ze studni oraz odwiertów i dostarcza ją do gospodarstwa domowego,

Zbiornik hydroforowy – to zbiorniki, w których przechowywana jest woda. Zapewniają także właściwe ciśnienie wewnątrz zestawu,

Manometr,

Zawór zwrotny,

Wyjście tłoczone,

Wyłącznik ciśnieniowy.

Cały zestaw posiada nieco więcej elementów jednak te wyżej opisane, są najbardziej istotne.

Zbiorniki Hydroforowe

Wielkość zbiornika, wydajność pompy oraz moc silnika powinna być dostosowana do zużycia wody w danym miejscu. Spore użycie wody będzie wymagało dużego zbiornika i wydajniejszej pompy. Jeżeli wybierzemy zbyt mały zbiornik, to pompa będzie się często wyłączała i włączała w sieci wodociągowej, co może wpłynąć na żywotność silnika i rachunki za prąd.

Hydrofory, w skład których wchodzą zbiorniki, przeważnie montuje się w odrębnych pomieszczeniach, np. w piwnicy. Na rynku, między innymi w sklepie internetowym https://ogrody24.pl/ dostępne są urządzenia o bardziej kompaktowych gabarytach, co umożliwia zamontowanie ich na przykład w szafce kuchennej.

Pompy hydroforowe

Pompa samozasysająca stosowana jest wszędzie tam, gdzie lustro wody znajduje się powyżej 8 m od miejsca, gdzie występuje pompa. Wydajność studni musi być na tyle wysoka, żeby nie dochodziło do opadnięcia poziomu wody. W innym razie może dojść do zerwania słupa wody w ssącej instalacji.

Pompy ssące są doskonałym rozwiązaniem, gdy mała średnica studziennej rury utrudnia dopasowanie tradycyjnej pompy głębinowej. Kompaktowe hydrofory mogą sprawdzić się dobrze także, jeżeli chodzi o domki letniskowe, w których przebywa się zazwyczaj w określonych porach roku, przez krótki czas. Takie urządzenia gwarantują optymalne ciśnienie wody w sezonie, a kiedy są już niepotrzebne, można łatwo je zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Zalety i wady Hydroforów

Zastosowanie hydroforów wiąże się z zaletą w postaci łatwego dostępu do pompy i pozostałych elementów urządzenia. Bez przeszkód można w dowolnym momencie dokonać kontroli lub naprawy.

Wadą takiego rozwiązania może być spory hałas i wibracje generujące przez silnik pompy. Chociaż przeważnie urządzenia tego typu są dość ciche, to niektóre osoby są wrażliwe na tego typu dźwięki.

Alternatywą jest pompa głębinowa, która jest sercem zestawu głębinowego.

Pompa głębinowa

Pompy głębinowe są bez wątpienia optymalnym wyborem, jeżeli mamy do dyspozycji wierconą, głęboką studnię, w której poziom wody znajduje się poniżej 8 metrów. Z pompą głębinową łączy się niewątpliwa zaleta – duża wysokość podnoszenia słupa wody, co umożliwia pompowanie świeżej wody ze studni. Ma to szczególne znaczenia na stokach lub wzgórzach.

Zalety i wady pomp głębinowych

Dużą zaletą, jaką posiadają pompy głębinowe, jest fakt braku hałasu. Urządzenie pracuje w studni, więc dźwięki generowane przez urządzenie jest niesłyszalne. Pompa głębinowa nie generuje również strat, które wynikają ze ssania. Oznacza to niższe rachunki za prąd w porównaniu do pompy ssącej z podobną wydajnością.

Połączenie zestawu zawiera rurę tłoczącą wodę do budynku, gdzie najczęściej także mamy do czynienia ze zbiornikiem. Pompy głębinowe przez swoją dużą wydajność to produkt, który idealnie nadaje się do głębokich studni kopanych oraz studni wierconych, gdzie poziom wody jest położony do kilkunastu metrów pod płaszczyzną gleby.

Niestety w razie jakiekolwiek awarii należy wyjąc pompę z rurą ze studni. Jest to proces bardzo uciążliwy i pracochłonny. Podczas wyboru tego rozwiązania należy pamiętać, że przewód zasilający w pompie powinien mieć odpowiednią długość i optymalną średnicę żył dopasowaną do całkowitej długości i mocy silnika.

Hydrofor czy pompa głębinowa do domu – co wybrać?

Odwiedzając sklep, czy to stacjonarny, czy internetowy zachęcamy do zapoznania się z parametrami urządzeń. Przed ostatecznym wyborem należy wziąć pod uwagę głębokość lustra wody w studni, indywidualne zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie oraz samą wydajność urządzenia, oraz hałas, z jakim może pracować sprzęt. Nie bez znaczenia pozostaje także cena oraz elementy, które objęte są gwarancją.

Pompy hydroforowe oznaczają zazwyczaj dłuższą żywotność niż pompy głębinowe (ok. 30 lat). Jeżeli wiec poziom wody zmieści się na poziomie 6-7 metrów to bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie pompy hydroforowej.

 W przypadku, gdy woda będzie znajdowała się poniżej 8 metrów, wtedy warto zastanowić się nad zastosowaniem pompy głębinowej. Takie urządzenie możesz użyć również wtedy, gdy woda w studni będzie znajdowała się powyżej 8 metrów. Przewagą jaką posiada taki zestaw składający się z pompy głębinowej nad hydroforową, jest to, że posiada większą wydajność, ciśnienie oraz wykazuje się pracą w cichym trybie.

Similar Posts