Porady

Niezbędne narzędzia do drewna – stwórz własny zestaw!

Niezbędne narzędzia do drewna - stwórz własny zestaw!

Obecnie w intrenecie mamy pełno materiałów, z których możemy się nauczyć jak robić dekoracje z drewna, pierwsze meble czy też pierwszych budowli. Moda na odnawianie zniszczonych rzeczy oraz na DIY (z j. angielskiego Do it yourself – zrób to sam) jest coraz bardziej powszechna. Kiedy pojawia nam się pomysł na majsterkowanie, często okazuje się, że brakuje nam odpowiedniego sprzętu. W zależności od tego, co masz w planach tworzyć – potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Dla każdego początkującego czy też zaawansowanego majsterkowicza przygotowaliśmy listę niezbędnych narzędzi do drewna.

Niezbędne narzędzia do drewna

Miara

Bez niej niczego nie zrobimy. Każdy się zgodzi, że jest ona niezbędna, ponieważ odmierzanie długości w łokciach w stopach nie jest takie precyzyjne. Istnieje wiele rodzajów miar – w zależności od upodobań i celu pracy. Do warsztatu stolarskiego najlepszym wyborem będzie miara stalowa zwijana, która łatwo dostanie się w trudno dostępne miejsca. Używanie takiej miary może ułatwić pracę w pojedynkę, ponieważ jej zgiętą końcówkę możemy się łatwo zaczepić o drewno i nie musimy prosić o pomoc innych osób.

Dłuto

Przez pewien okres czasu było dość zapomniane, jednak wraca do łask ze względu na modę na prace ręczne w drewnie. Używane do podstawowych prac stolarskich oraz do wykonywania precyzyjnych żłobień i zdobień.

Imadło i ściski stolarskie

Stabilność jest bardzo ważna przy pracy w warsztacie, dlatego jednym z głównych narzędzi wykorzystywanym w warsztacie stolarskim jest imadło. Dzięki niemu możemy stabilnie pracować nad drewnem, które jest w nim zatrzaśnięte – wykonując wiercenia itp. Jeśli chodzi o ściski stolarskie, to są one przydatne podczas wszelkiego klejenia ram czy mebli. Pomaga łączyć klejone ze sobą elementy drewna przez trzymanie je w odpowiednim ścisku.

Wiertarko-wkrętarka

Prawa ręka każdego majsterkowicza. Umożliwia łatwe i szybkie wkręcanie śrub czy wykonywanie odpowiednich otworów. Połączone te dwie funkcje w jednym sprzęcie nie tylko oszczędza nam miejsce w garażu, ale jest również niesamowicie praktyczne, intuicyjne i po prostu wygodne.

Maszyny do drewna JP-Tech

Specjalistyczne maszyny do drewna

Specjalistyczne maszyny do drewna wcale nie są tylko dla profesjonalistów! Używanie ich jest przeznaczone dla wszystkich osób, które mają ochotę popracować z drewnem. Przedstawiamy urządzenia, które ułatwią i przyspieszą Twoją pracę.

Zobacz jeszcze – jak założyć i urządzić domowy warsztat majsterkowicza: https://jptech-maszyny.pl/jak-zalozyc-i-urzadzic-domowy-warsztat-majsterkowicza

Frezarki do drewna

Aktualnie frezarki przejęły funkcję dłuta. Z wykorzystaniem ruchu obrotowego frezu, usuwany jest nadmiar materiału z drewna. W wyniku uzyskujemy oczekiwany kształt i możemy przystąpić do dalszej obróbki naszego materiału.

Odciągacze do trocin i odpylacze

Podczas pracy w warsztacie stolarskim, w powietrzu pojawia się pył i trociny, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Według zasad BHP w takim miejscu koniecznie trzeba zamontować odpylacze i odciągacze do trocin.

Tokarka

Przydatna w profesjonalnych zakładach stolarskich oraz przydomowych warsztatach. Umożliwia nadawanie kształtu brył obrotowych takich jak: stożek, walc czy kula.

Wyrówniarko-grubościówka

Urządzenie przydatne do wyrównywania nieestetycznych elementów naszego drewna. Możemy także nadać odpowiednią grubość struganego fragmentu. Narzędzie idealnie nadaje się do miękkiego lub twardego drewna.

Szlifierka do drewna

Najważniejsza przy etapie wykończenia i najczęściej kupowana. Pozwala na precyzyjne wygładzenie powierzchni drewna.

Similar Posts