Porady

Nowoczesna kuchnia – pastelowa czy czarno-biała?

Nowoczesna kuchnia – pastelowa czy czarno-biała?

Nowoczesne kuchnie często bywają synonimem kuchni modnych. Takich, które nie tylko dobrze wyglądają, ale są wręcz powodem do dumy domowników, a także przestrzenią idealną do wspólnego spędzania czasu. Inspiracji aranżacyjnych jest wiele, ale jeśli mowa o nowoczesnych kuchniach, najczęściej pojawia się pytanie: pastelowa czy czarno-biała? Sprawdźmy!

Pastelowe kolory – przytulność i lekkość

W ostatnich latach pastelowe kolory są jednymi z najpopularniejszych odcieni w dziedzinie aranżacji wnętrz. Ich popularność opiera się na tym, że pasują do pomieszczeń o dosłownie każdym rozmiarze. Delikatne tonacje dodają wnętrzom lekkości i świeżości. W kuchni pastelowe kolory tworzą przytulny, przyjazny klimat, który jest szczególnie ważny w pomieszczeniu nazywanym sercem domu, w którym często przebywają domownicy i goście wspólnie gotując, jedząc, rozmawiając.

Szeroka gama pastelowych barw sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Bo może to być zarówno słodki róż, niezwykle radosna zieleń, jak i neutralny błękit. A jeśli zależy Ci na oryginalności, do dyspozycji masz choćby prowansalski fiolet czy niebieski, ale w bardziej lazurowym niż chabrowym wydaniu.

Pastelowe kolory mogą być oczywiście obecne na ścianach, ale też w dodatkach oraz meblach. Doceniane przede wszystkim w aranżacjach w stylu retro, ale można znaleźć wiele dowodów na to, że i nowoczesne kuchnie w pastelach to strzał w dziesiątkę. Kluczem do sukcesu jest wybór raczej minimalistycznych opcji – trzymanie się jednego, maksymalnie dwóch kolorów i niewypełnianie kuchni mnóstwem akcesoriów.

Czerń i biel – nowoczesne kuchnie w klasycznym wydaniu

Operowanie kontrastami jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych umiejętności w aranżowaniu wnętrz na własne potrzeby. Wystarczy bowiem o jeden element w danym kolorze za dużo, żeby cały projekt osiadł na mieliznach – stał się zbyt ciężki lub zbyt sterylny. A chodzi przecież o nowoczesne kuchnie, w których będzie się chciało przebywać, a nie o takie, które będą dobrze wyglądać na zdjęciach.

Chcąc stworzyć modną, ale praktyczną kuchnię w czerni i bieli, pamiętaj, że wcale nie chodzi o relację pół na pół. Jeśli masz w sobie dużo aranżacyjnej odwagi, możesz oczywiście postawić przede wszystkim na czerń: czarne fronty i blaty, a biel potraktować jako dodatek. Jeśli jednak chcesz mieć pewność sukcesu, to z bieli uczyń podstawę, a czerń przemyć w małych elementach kuchni: uchwytach, kloszach na lampach, donicach, ściereczkach, matach na stół lub poduchach na krzesłach. Zwróć też uwagę na szarości. Te są bowiem doskonałym przejściem między czernią i bielą. Mogą uratować niejedną zbyt daleko posuniętą zmianę.

Jak ma się kolor mebli do koloru ścian, jeśli chodzi o czarno-białe, nowoczesne kuchnie? To typowa gra kontrastem, czyli jeśli wybierasz białe ściany, postaw śmielej na czarne wyposażenie. Rzadko kto decyduje się na czarną farbę, ale jeśli tego właśnie chcesz, wtedy, wiadomo – meble i sprzęt AGD koniecznie w bieli.

Pastele i silne kontrasty to tylko dwie opcje. Jest ich więcej

Jeśli żadne z tych dwóch rozwiązań ostatecznie Cię nie przekonały, pamiętaj, że kuchnia jest pomieszczeniem dającym duże pole do aranżacyjnego popisu. Możesz urządzić ją na naprawdę wiele różnych sposobów. Inspiracji szukaj na stronie Tikkurila: www.tikkurila.pl.

 

Podsumowanie:

  • Pastelowe kolory oraz kontrast czerni i bieli – to jedne z najchętniej wybieranych stylów, jeśli chodzi o nowoczesne kuchnie.
  • Pastele to przytulność i lekkość, a czerń i biel jest połączeniem bardziej eleganckim i minimalistycznym. Obie opcje stanowią jednak świetną bazę do stworzenia nowoczesnych kuchni.
  • Kluczem do sukcesu, niezależnie od stylu, jaki wybierasz, jest określenie swoich potrzeb oraz możliwości, jakie daje dane pomieszczenie: jego metraż, kształt, obecne w nim naturalne oświetlenie.

 

Zdjęcie: tikkurila.pl

Similar Posts