Porady

Pompy przemysłowe – pompy dla przemysłu

Pompy przemysłowe - pompy dla przemysłu

Tu znajdziesz pompy przemysłowe

Poszukujesz wydajnych pomp przemysłowych, które będą pompować wodę lub inne specyficzne ciecze? Chciałbyś w jednym miejscu znaleźć kompleksowy wybór, wraz z potrzebnym osprzętem? Zależy Ci na sprawdzonych produktach z gwarancją od renomowanych producentów? Oczekujesz fachowej pomocy w wyborze i dopasowaniu urządzeń do potrzeb Twoich czy Twojego przedsiębiorstwa? Mamy na to odpowiedź.

Czym są pompy przemysłowe i gdzie się je stosuje?

Pompy przemysłowe to urządzenia, które przetłaczają wodę zarówno czystą jak i brudną lub inne substancje takie jak ścieki. Pompa przemysłowa używana jest także do tłoczenia cieczy bardziej agresywnych (chemiczne) takich jak kleje, farby czy do transportu detergentów lub płynów łatwopalnych. Stosuje się je, gdy konieczny jest transport danej cieczy na duże odległości (kilkadziesiąt metrów lub nawet kilkaset) i w konkretne miejsca. Należy przy tym pamiętać, że do transportu każdego rodzaju cieczy stosuje się różne typy pomp przemysłowych.

Urządzenia do pompowania cieczy stosuje się w różnych gałęziach przemysłu. Znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle chemicznym, do pompowania wody, cieczy i ścieków, ale są też stosowane w gałęziach przemysłu spożywczego. Pompy przemysłowe biorą także udział w przemyśle maszynowym do chłodzenia różnych urządzeń. Wykorzystuje się je czasem także w gospodarstwach domowych, w studniach głębinowych, aby zapewnić bieżącą wodę w domu. W zależności od zastosowań należy wybrać odpowiedni typ tego urządzenia.

Typy pomp przemysłowych

Wszystkie pompy działają na zasadzie różnicy ciśnienia między wlotem a wylotem z pompy. Ciśnienie to może być wytwarzane przez wirnik, tłok lub membranę. Aby wybrać odpowiedni rodzaj pompy i zapewnić maksymalną wydajność w transporcie danej cieczy, również mając na uwadze ilość jaką dane urządzenie jest w stanie pompować w określonym czasie, należy wybrać to odpowiednie.

Wśród pomp przemysłowych wyróżniamy pompy wirnikowe (inaczej wirowe), przeznaczone zarówno do ścieków i szlamu, czy wypompowywaniu brudnej wody, jak i do wody czystej. Pompy wirowe stosujemy przede wszystkim w studniach głębinowych, aby zapewnić w domu bieżącą wodę lub jako pompy ściekowe do odprowadzania tej brudnej. Z kolei do cieczy o dużej gęstości doskonale sprawdzają się pompy wyporowe, pompy membranowe i pneumatyczne. 

Pompy w przemyśle spożywczym, chemicznym, kosmetycznym i farmaceutycznym

Pompy w przemyśle spożywczym podlegają wysokim restrykcjom. Przeznaczone są bowiem do kontaktu z żywnością, dlatego podlegają ocenom chociażby Państwowego Zakładu Higieny. Aby zostały dopuszczone do użytku muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty. Ich rodzaj i ilość zależy też od terenu na jakim będą stosowane. Ponadto ogromne znaczenie dla pomp spożywczych ma czyszczenie i konserwacja, materiał z jakiego są wykonane, trudność montażu i demontażu i sposób ich obsługi. 

Te same pompy wykorzystywane są też w przemyśle chemicznym, kosmetycznym jak i farmaceutycznym, gdzie surowe wymogi, głównie ze względu na higienę, muszą być przestrzegane. Muszą charakteryzować się dużą ilością cech i funkcji, gwarantujących bezpieczeństwo i zapewniając sterylność w procesach produkcyjnych cieczy do jakich są używane. Dlatego najczęściej wykorzystuje się tu pompy membranowe i pompy tłokowe, które przy dużej wydajności zachowują równie dużą ekonomiczność pracy.

Pompy w przemyśle maszynowym

Problemy związane z eksploatacją pomp w branży maszynowej, wymagają od producentów tych urządzeń dostosowywania ich do ciągle nowych, konkretnych wymogów. W tej gałęzi duże wykorzystywane są głównie do czyszczenia i chłodzenia maszyn. Transportowaną przez pompy ciecz chłodzącą używa się tam do chłodzenia różnych stalowych elementów a także w skrajnych przypadkach do gaszenia pieców. Najczęściej stosowane są tu pompy wyporowe. 

Pompy w transporcie ścieków

Wydajność i efektywność ma tu duże znaczenie. Ścieki czy wody szlamowe transportowane są tu często na duże odległości. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego typu pomp można uzyskać optymalne warunki dla działania całej sieci wodociągowej. Dlatego najczęściej korzysta się tu z pomp pneumatycznych, także o znaczenie energetycznym. 

Przemysłowe pompy w zastosowaniu domowym?

Duże i wydajne przemysłowe pompy stosuje się w różnego rodzaju fabrykach i sieciach wodociągowych. Do użytku w gospodarstwach domowych i tłoczenia wody ze studni głębinowych, używa się pomp zatapialnych, które mogą pracować na określonej głębokości i zwykle z cieczami o niższej temperaturze niż te wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. Jednak czasem, gdy warunki tego wymagają można lub trzeba zastosować tego typu urządzenie.

Jak wybrać odpowiednią pompę przemysłową?

Ilość typów pomp ze względu na sposób ich działania, jak również wydajność, efektywność i wiele innych cech jest bardzo duża. Doboru odpowiedniej pompy pomoże Ci dokonać fachowy sklep z wieloletnim doświadczeniem. Sklep Do Studni.pl to internetowy sklep, w którym znajdziesz wiele tego typu produktów. To także sklep oferujący fachową pomoc związaną z wyborem odpowiedniego urządzenia do pompowania cieczy. Dlatego jeśli zależy Ci na właściwie dobranym urządzeniu, skontaktuj się z fachowcami. Z kolei więcej o pompach przemysłowych dowiesz się tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-przemyslowe,c110.html

Similar Posts