Porady

Mała kuchnia to duże możliwości. Dowiedz się jak ją zaaranżować

Mała kuchnia to duże możliwości. Dowiedz się jak ją zaaranżować

Mała kuchnia nie musi być problemem. Dzięki trikom i nowoczesnym rozwiązaniom, można zaaranżować ją stylowo i funkcjonalnie. W tym artykule znajdziesz kilka porad, dzięki którym stworzysz atrakcyjną przestrzeń kuchenną.

Kolory ścian w małej kuchni

Podczas planowania aranżacji małej kuchni, trzeba pomyśleć o kolorze ścian. Nieodpowiedni wybór może sprawić, że kuchnia będzie sprawiała wrażenie ponurej i mniejszej niż jest w rzeczywistości. Aby uniknąć tego niekorzystnego efektu, warto postawić na jasne kolory, które rozświetlą pomieszczenie, odświeżą je i optycznie powiększą. Kuchnia w jasnych odcieniach wygląda bardzo estetycznie i stylowo. Kolory takie jak biel, jasne szarości i kremowy sprawdzą się doskonale. W takiej kuchni można umieścić dodatki w ciepłych odcieniach, albo dodać jej charakteru akcentami w ciemnych kolorach.

Jeśli jesteś wielbicielem ścian w ciemnym kolorze, możesz je zastosować również w małej kuchni. Jest jednak jeden warunek, który powinien być spełniony. Ciemne kolory będą dobre, jeśli kuchnia jest otwarta na salon czy jadalnię. Wówczas możesz wybrać nie tylko jasne, ale również ciemne odcienie.

Oświetlenie ma znaczenie

Mała kuchnia powinna być dobrze oświetlona. Dzięki temu będzie wydawała się większa i bardziej przestronna niż jest w rzeczywistości. W małej kuchni warto wykorzystać elementy takie jak:

  • taśma led pod szafkami,
  • oświetlenie sufitowe – dobrze sprawdzą się klasyczne plafony lub modne oczka sufitowe,
  • dekoracyjne lampy sufitowe – nie musisz z nich rezygnować w małej kuchni. Warto jednak pamiętać o tym, aby efekt nie był przytłaczający.

Odpowiednie oświetlenie nie tylko powiększa pomieszczenie optyczne, ale ma również znaczenie jeśli mowa o funkcjonalności. W dobrze oświetlonej kuchni funkcjonuje się bowiem dużo przyjemniej i łatwiej.

Poza odpowiednim oświetleniem, warto zadbać także o elementy odbijające światło. Lustrzane ozdoby oraz szafki na wysoki połysk dają niesamowite efekty. Kuchnia będzie sprawiała nie tylko wrażenie większej, ale także bardzo stylowej i estetycznej.

Zadbaj o funkcjonalność w kuchni

Odpowiednio urządzona mała kuchnia to nie tylko elementy optycznie powiększające przestrzeń. Inspiracje i pomysły na stylowe aranżacje wnętrza kuchni znajdziesz między innymi w tych artykułach. Warto zadbać również o funkcjonalność, a można to zrobić poprzez wykorzystanie rozwiązań takich jak:

  • Zabudowa od podłogi aż po sufit – wygląda imponująco i pozwala w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. W najwyższych partiach warto umieścić przedmioty, które są używane rzadko. Niskie partie zabudowy zaś to dobre miejsce na to, co jest używane na co dzień. Dzięki zabudowie od podłogi aż po sufit w kuchni zapanuje ład i porządek.
  • Oszczędne dekoracje – kuchnię można udekorować na wiele sposobów. Pamiętaj jednak, że zbytu duża ilość elementów dekoracyjnych ustawionych na blacie nie będzie wyglądała dobrze. Warto zdecydować się na mniejszą ilość, która uświetni aranżację, ale nie będzie jej przytłaczać.
  • Organizery – warto je mieć nie tylko w kuchni, ale również w łazience czy sypialni. Rozmiar organizera można dobrać do wielkości szafki. Dzięki temu w Twojej kuchni będzie zawsze porządek, a korzystanie z niej będzie przyjemne. Dobra organizacja to klucz do sukcesu, organizery pozwolą Ci go osiągnąć.
  • Szklane panele – wyglądają atrakcyjnie, odbijają światło i są łatwe w czyszczeniu. Na takim panelu może znaleźć się dowolny obraz. Wiele z nich przedstawia owoce, kształty geometryczne i inne atrakcyjne wzory. Jeśli często gotujesz, ale nie lubisz sprzątania, szklane panele będą najlepszym wyborem. Wystarczy wytrzeć je szmatką lub ręcznikiem papierowym z dodatkiem płynu do czyszczenia, aby odzyskały blask.
  • Stolik pomocniczy – co prawda niewiele osób się przy nim zmieści, ale przyda się jako dodatkowa przestrzeń do przyrządzania posiłków. Taki stolik można szybko złożyć, a w przypadku potrzeby rozłożyć w jedną krótką chwilę. Stoliki pomocnicze są zazwyczaj przymocowane do ściany, jeśli więc masz odrobinę przestrzeni, warto przeznaczyć ją właśnie na taki stolik.

Powyższe sposoby pomogą stworzyć Ci stylową i funkcjonalną kuchnię. Mała kuchnia to nie problem, gdyż dzięki dostępnym rozwiązaniu jej zaaranżowanie nie jest trudne.

Similar Posts