Porady

Płyta MFP – właściwości i zastosowanie

Płyta MFP – właściwości i zastosowanie

Płyta Multi – Function, w skrócie MFP, to jeden z najczęściej wybieranych i stosowanych materiałów budowlanych. Choć na rynku płyt produkowanych z surowców pochodzenia naturalnego jest więcej, MFP swoimi właściwościami pozostawia w tyle inne produkty podobnego przeznaczenia.

 

Budowa i właściwości płyty MFP

Podstawowym składnikiem płyt MFP są wióry drewniane. Są one prasowane pod wysokim ciśnieniem i jednocześnie poddane działaniu wysokiej temperatury. Spoiwem łączącym drewno jest żywica syntetyczna. Obydwa składniki są również charakterystyczne dla płyt OSB, jednak w MFP zastosowano układ trzech warstw, w których wióry układane są w odmiennych kierunkach dla każdej warstwy. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa wytrzymałość na zginanie. 

MFP posiada również cechu produktu hydrofobowego, czyli nieprzyjmującego wody i wilgoci z powietrza. Dzięki temu MFP można montować na poddaszach i na ścianach działowych czy podłogach zamiast tradycyjnego karton – gipsu, także pomieszczeniach, gdzie wilgoć jest codziennością (kuchnie, pralnie, pomieszczenia gospodarcze nieogrzewane, łazienki).

MFP jest płytą łatwą w obróbce, charakteryzuje się wysokim współczynnikiem plastyczności i sprężystości w kierunku wzdłużnym a także podczas zginania pod obciążeniem. W odróżnieniu od innych płyt MFP ma wysoką gęstość (o około 17%), co sprawia, że jest bardziej spoista i sztywna, a dachy czy podłogi nie pękają pod wpływem obciążeń. Większa spoistość sprzyja również poprawie własności izolacyjnych płyty MFP, czyli przynosi oszczędności w zużyciu energii.

Poza dobrą izolacją termiczną użytkownicy doceniają również wysoki poziom izolacji akustycznej oraz zwiększony poziom trudnopalności.

Zastosowanie MFP

Doskonałe parametry wpływają na szerokość zastosowania. Dachy, poddasza, ściany działowe, podkład pod podłogę albo nawet podłogi samodzielne (na przykład w pomieszczeniach gospodarczych). MFP doskonale zastępuje karton – gips. Płyta MFP jest często wykorzystywana przy konstrukcjach domów szkieletowych, czyli kanadyjskich.

Jako okładziny ścienne czy sufitowe MFP może imitować korek.

Płyta MFP w sprzedaży

Najczęściej kupowane standardowe płyty mają wymiar 1250 mm x 2500 mm i grubość od 10 do 25 mm. Na rynku dostępne są również (często na specjalne zamówienie) płyty  o innych rozmiarach.

Brzegi MFP są wykańczane na gładko lub na pióro – wpust, co powoduje, że ich montaż jest nadzwyczaj nieskomplikowany.

Struktura płyty pozwala na obróbkę (przycinanie) do dowolnych kształtów, oraz na stosowanie różnego rodzaju elementy metalowe do montażu typu gwoździe, kołki, wkręty.

Wielu użytkowników zauważa i docenia piękno płyt MFP – nie dziwi więc fakt pozostawiania ścian działowych w naturalnym stanie albo stosowanie płyty jako okładziny na ściany murowane; użycie lakieru poprawia wygląd i chroni płytę przed zanieczyszczeniami.

Similar Posts