Klimaty z przeszłości to bez wątpienia niezmiennie modny styl aranżacji wnętrz, który już od lat nie opuszcza czołówki najpopularniejszych trendów. Marzy ci się sypialnia w stylu vintage? Odpowiednie szafki nocne to jeden z najłatwiejszych sposobów na to, aby do wnętrza przemycić szczyptę designu sprzed dekad. Które modele w szczególności warto wybrać? Oto kilka podpowiedzi i wskazówek.
Szafki nocne na nóżkach – moda na retro nadal trwa
Jednym z najłatwiejszych sposobów na dodanie sypialni charakteru vintage są szafki nocne na nóżkach. Dobrym wyborem są w szczególności szafki nocne na drewnianych nóżkach o okrągłym, delikatnie zwężanym do dołu przekroju, inspirowane retro designem, nie bez powodu kojarzonym z charakterystycznym wzornictwem lat 50. i 60. Szafki nocne na nóżkach skrywają w sobie zresztą jeszcze jeden istotny atut – meble na nóżkach są znacznie mniej masywne w odbiorze, dzięki czemu optycznie dodają wnętrzu lekkości, co warto wykorzystać zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których metraż nie jest imponujący.
Drewno z odzysku – idealny wybór do wnętrz w stylu vintage
Nie jest chyba żadną tajemnicą, że aranżacje vintage kochają nie tylko wzornictwo inspirowane przeszłością, ale i dodające charakteru, postarzane wykończenie. W ten trend idealnie wpisują się meble do sypialni wykonane z drewna pochodzącego z recyklingu – dzięki zadrapaniom na farbie czy delikatnym szczelinom drewnianych powierzchni sprawiają wrażenie, jakby już niejedno w życiu przeszły, a taki efekt w stylu vintage jest nawet bardziej niż mile widziany.
Drewno w duecie z metalem – nie tylko do aranżacji loftowo-industrialnych
Kombinacja drewna i metalu nie bez przyczyny kojarzona jest przede wszystkim ze stylem industrialnym, ograniczenie wykorzystania tego duetu wyłącznie do aranżacji loftowych byłoby jednak sporym marnotrawstwem. Jak się okazuje, drewno i metal świetnie komponują się również z inspirowanym przeszłością stylem vintage – drewniane korpusy i fronty na stalowych lub żelaznych stelażach i podstawach to zdecydowanie dobry wybór, jeśli marzysz o sypialni w klimacie vintage.
Plecionka wiedeńska – przytulność w klimacie vintage
Są takie trendy, które po latach zapomnienia z sukcesem powracają do grona hitów i bestsellerów. To określenie idealnie pasuje do plecionki wiedeńskiej – znanego od wielu już dekad motywu dekoracyjnego, który obecnie uznawany jest za jeden z najgorętszych. Ta charakterystyczna plecionka z trzciny lub rattanu, dawniej kojarzona przede wszystkim z siedziskami krzeseł i foteli, obecnie coraz chętniej wykorzystywana jest również na frontach mebli – szafki nocne z plecionką wiedeńską to nie tylko hit sezonu, ale i kolejna propozycja, która świetnie odnajdzie się w sypialni vintage.
Szafki i stoliki nocne z giętego metalu – klasyka w odświeżonej odsłonie
Jeśli lubisz oszczędne w wyrazie, a nawet wręcz minimalistyczne rozwiązania, stolik nocny z giętego metalu ma spore szanse na to, aby wzbudzić twoje zainteresowanie. W sypialni vintage szczególnie dobrze sprawdzą się druciane szafki nocne z otwartymi półkami – wyraźnie inspirowane wzornictwem sprzed lat, a w dodatku charakteryzujące się ponadczasowym designem, który nigdy nie wychodzi z mody. A może druciany stolik nocny z gazetnikiem w dolnej części? Efekt vintage gwarantowany.
Dwie jednakowe szafki nocne? Niekoniecznie…
To jeden z częstych dylematów, które pojawiają się na etapie planowania aranżacji sypialni. Jak chyba nietrudno się domyślić, to sprawa mocno indywidualna – dla tych, którzy uwielbiają wnętrza uporządkowane i symetryczne, dwie identyczne szafki nocne w komplecie to element obowiązkowy. Tyle tylko, że styl vintage nie jest trendem, w którym wszystko musi być do pary – eklektyczne rozwiązania są tutaj mocno pożądane. Łączenie starego z nowym, mieszanie różnych materiałów i faktur – sypialnia vintage to wymarzona sceneria do tego rodzaju eksperymentów wnętrzarskich, dlatego dwie różne szafki nocne będą tutaj jak najbardziej na miejscu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafki nocnej?
Niezależnie od preferowanego przez ciebie stylu aranżacji, w który powinna wpisywać się wybrana przez ciebie szafka nocna, przy jej zakupie warto byłoby również zwrócić uwagę na kilka kwestii natury praktycznej. Kluczowa będzie tutaj wysokość szafki nocnej – jaka sprawdzi się najlepiej? Jeśli zależy ci na tym, aby była funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu, jej blat powinien znajdować się na wysokości zbliżonej do wysokości łóżka (+/- 5 cm). Warto mieć na uwadze, że wysokość łóżka oznacza tutaj przede wszystkim wysokość, na jakiej znajduje się górna krawędź materaca – często zdarza się przecież, że sięga on zacznie powyżej ramy łóżka.
Głębokość szafki nocnej – to również warto przemyśleć
Choć nie wszyscy to sobie uświadamiają, głębokość szafki nocnej jest nie mniej istotna niż odpowiednio dobrana wysokość. Dlaczego? Jeżeli głębokość nie będzie właściwa, zarówno kładzenie się do łóżka, jak i zejście z niego będzie mało komfortowe. Jeśli nie chcesz, aby ten problem dotyczył również ciebie, wybierz szafki nocne o głębokości 30 cm (40 cm to absolutne maximum) – taka głębokość w zupełności wystarczy.