Budowa domu to przedsięwzięcie, które trzeba dobrze zaplanować. Po pierwsze, dom, który budujemy, ma w pełni spełniać nasze oczekiwania, ponieważ spędzimy w nim wiele lat życia. Po drugie, jest to poważna inwestycja, a od wielu naszych decyzji zależy jej powodzenie. Wszystko musi być dobrze przemyślane.
Dom ma być miejscem, gdzie chętnie wrócimy z długiej podróży – ma być schronieniem, ostoją, azylem, w którym zawsze znajdziemy spokój. Budowa domu to sprawa kosztowna, najczęściej zamykająca się w setkach tysięcy złotych. W zależności od wielu szczegółów budowy, jak i jej finansowania, zależne jest, ile będzie trwała – zazwyczaj jest to półtora roku, ale bywa również kilka lat. Dom rodzi się w głowie – nasze marzenia i oczekiwania względem niego, lokalizacja, wielkość i wygląd. Zanim rozpoczną się prace budowlane, należy podjąć szereg decyzji i wypełnić wymagane prawem formalności. Przed jakimi decyzjami stają osoby chcące wybudować własny kąt?
Miejsce i projekt
Pierwszą decyzją, przed jaką stoi przyszły inwestor, jest wybór działki, na której chcemy się budować. Pod uwagę należy wziąć takie jej cechy jak jakość gruntu, sąsiedztwo, dostęp do linii elektrycznej i wodociągowej. Nie wszystkie grunty są odpowiednie pod budowę – szczególną ostrożność trzeba zachować przy gruntach podmokłych, położonych na zboczach, w pobliżu rzek i starorzeczy. Utrudnieniem budowy może być również sąsiedztwo i jego niekorzystny wpływ na otoczenie. Aby określić, czy upatrzona przez nas działka nadaje się pod budowę domu, przed zakupem należy skorzystać z usług geotechnika. Zwróćmy też uwagę, czy nie znajduje się ona na terenach zalewowych. Do działki musi być wytyczona droga dojazdowa. Następny krok to projekt – powinien być dostosowany do wielkości działki i miejscowego planu zagospodarowania, o ile w wybranej przez nas gminie taki funkcjonuje. W gminnym planie zagospodarowania mogą znajdować się ważne wytyczne dotyczące projektu, np. umiejscowienie kalenicy domu lub jego wysokość. Spełnienie postawionych odgórnie co do projektu wymagań i pogodzenie ich z naszymi oczekiwaniami jest często trudne i czasochłonne. Poszukiwania idealnego projektu mogą nam zająć nawet kilka miesięcy.
Finansowanie i wykonawca
Kiedy mamy już wybrany projekt, miejsce i załatwione wstępne formalności odnośnie do budowy, przychodzi czas na wybór wykonawcy robót. Wiele firm budowlanych ma zarezerwowane terminy już rok, a nawet dwa lata wcześniej. Jeżeli więc zależy nam na konkretnym wykonawcy, dobrze jest od razu się z nim skontaktować. Jeśli nie mamy takiej firmy ani nie znamy nikogo, kto buduje domy, warto skorzystać ze strony z ogłoszeniami usług budowlanych np. https://building-companion.pl/, gdzie szybko można znaleźć i zarezerwować ekipę budowlaną. Ważną decyzją jest również finansowanie budowy. Świetnie, jeżeli mamy odłożone na nią pieniądze. Wiele osób decyduje się jednak na wzięcie kredytu hipotecznego na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka domu. Dobrym pomysłem jest również budowa metodą gospodarczą – część prac można wykonywać samodzielnie, a część materiałów kupić zimą, kiedy są tańsze. Pozwoli to w pewnym zakresie obniżyć koszty budowy, a na jej sfinansowanie wystarczy większy kredyt konsumencki. Oczywiście dobór kredytu jest zależny od naszej sytuacji, wkładu własnego, zarobków, oszczędności i stałości zatrudnienia.