Dom i Ogród

Jak szybko odświeżyć mieszkanie?

Jak szybko odświeżyć mieszkanie?

Nie zawsze mamy czas, ochotę i środki na generalny remont mieszkania, a zależy nam na tym, aby je odświeżyć. Na szczęście można to zrobić szybko i niewielkim nakładem sił oraz środków.

Jest wiele sytuacji, gdy musimy szybko odświeżyć mieszkanie. Warto to zrobić na przykład przed sprzedażą, bo wówczas wnętrza robią lepsze wrażenie na pośrednikach nieruchomości i potencjalnych nabywcach. Przy wynajmie w umowie umieszcza się punkt zobowiązujący najemcę do odnowienia mieszkania przed wyprowadzką. Wiele osób z nadejściem wiosny robi generalne porządki i przy ich okazji szuka sposobu, aby mieszkanie czy dom wydawały się czystsze i jaśniejsze. Oto kilka prostych chwytów, aby szybko uzyskać taki właśnie efekt.

 

Sposób pierwszy: usunięcie zbędnych przedmiotów

 

Usunięcie z widoku niepotrzebnych rzeczy, to pierwsze co możemy zrobić, aby uzyskać wrażenie czystości i świeżości. Nie trzymajmy na wierzchu stosu dokumentów, gazet czy nawet książek. Niepotrzebne wyrzućmy, potrzebne schowajmy do szafek lub ustawmy na półkach. Ograniczmy do minimum liczbę gromadzących kurz bibelotów na półkach. Bardziej radykalnym krokiem będzie pozbycie się mebli, z których nie korzystamy – starego fotela, krzeseł czy stolika. Te, które pozostaną przestawmy w taki sposób, aby uzyskać wrażenie przestronności.

 

Sposób drugi: zmiana jednej ściany

 

Jeśli wszystkie ściany w pomieszczeniu, które chcemy odświeżyć mają ten sam kolor, wystarczy zmienić barwę jednej z nich, aby pokój, kuchnia czy przedpokój wyglądały zupełnie inaczej. Wybierzmy kolor kontrastujący z tym, jaki jest na pozostałych ścianach. Można również jedną ścianę pomalować farbą tablicową. Maluch będzie mógł rysować po niej kolorową kredą a nastolatkowi posłuży do robienia notatek podczas nauki czy zapisywania ważnych terminów, numerów telefonów lub adresów. Jeśli użyjemy farby tablicowej-magnetycznej, będzie można do niej przyczepiać karteczki. Farby tablicowe są dostępne w bardzo wielu kolorach oprócz tradycyjnego czarnego. Zamiast malowania, można na jednej ze ścian położyć fototapetę – na przykład z fragmentem krajobrazu (las, woda, góry) albo architektury (uliczka, panorama miasta, most). Powiększy to optycznie pomieszczenie i odwróci uwagę od mniej atrakcyjnych wizualnie elementów wystroju wnętrza, które zmienimy dopiero przy większym remoncie.

 

Sposób trzeci: nowa aranżacja okien i podłogi

 

Sposobem na uzyskanie efektu świeżości jest również zmiana dotychczasowej aranżacji okien. Wymieńmy zasłony i firanki na nowe. Najlepsze będą lekkie, które wpuszczą do mieszkania więcej światła. Możemy również zastąpić tradycyjne tekstylia modnymi w ostatnich latach roletami, żaluzjami lub plisami. Nadają one pomieszczeniom nowoczesny charakter i sprawiają, że wydają się większe, bardziej przestronne i jaśniejsze. Zniszczoną drewnianą podłogę najlepiej przykryć dywanem lub rustykalnym chodnikiem. I odwrotnie, jeśli drewniana podłoga pod dywanem jest w dobrym stanie, to warto ją odsłonić.

Sprawdź ofertę mieszkań na sprzedaż w Warszawie 

Odświeżenie mieszkania wbrew pozorom nie musi być pracochłonne i czasochłonne. Czasami wystarczy kilka godzin, aby pokój czy kuchnia wyglądały jak po remoncie.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome

 

 

 

Similar Posts