Strop Kleina znany jest już od XX wieku, a jego konstrukcja składa się ze stalowych belek i międzybelkowych płyt. Jak sprawdza się ten typ stropu i dlaczego coraz rzadziej stosuje się go w budynkach mieszkalnych?
Strop Kleina, z czego się składa?
Zbudowany ze stalowych belek dwuteowych strop wzmacniany jest przez metalowe pręty. Belki stawiane są na ścianach, a ich rozstaw decyduje o rodzaju płyt ceramicznych, wykorzystywanych do wypełnienia przestrzeni między nimi. Są to płyty Kleina dostępne pod postacią lekkich, półciężkich lub ciężkich płyt. Można zdecydować się na tradycyjne płyty z cegły lub równie popularne dziurawce. Konstrukcję zbroi się za pomocą stalowych prętów. Ilość i rodzaj prętów zbrojeniowych zależy od obciążenia stropu. Na koniec strop Kleina musi być izolowany z wykorzystaniem wełny mineralnej lub włókien celulozy, a drgania amortyzowane za pomocą specjalnych podkładek z gumy lub filcu. Wykończenie stropu to najczęściej tradycyjny tynk.
Strop belkowy Kleina zastosowanie
Stalowo-ceramiczny strop swoje lata świetności w dziedzinie budownictwa ma już za sobą, chociaż przez długi czas strop belkowy Kleina można było znaleźć w każdym domu mieszkalnym. Strop Kleina był i nadal jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od stropów drewnianych, choćby dlatego, że jest niepalny i ekonomiczny. Obecnie jednak dba się o to, by stropy wykonane były z materiałów niepalnych i dobrze izolowanych. Dlatego popularny niegdyś strop belkowy Kleina obecnie stał się nieopłacalny i zastąpiony całkowicie przez stropy innego rodzaju, które są mniej czasochłonne lub wymagają mniejszego nakładu pracy.
Konstrukcja stropu Kleina – wady i zalety
Strop belkowy Kleina zawdzięczał swoją popularność niepalnym materiałom, które gwarantują zabezpieczenie przed pożarem. Dodatkowo strop Kleina oznacza większą sztywność ścian nośnych i jest ekonomiczny, ponieważ można dostosować go do każdej kondygnacji, a wykonanie jest proste. To rozwiązanie w rozsądnej cenie, wymagające niestety dużego nakładu pracy. To sprawia, że strop Kleina jest nieopłacalny, zwłaszcza w dużych budynkach. Do tego dochodzi waga płyt ceramicznych i konieczność zabetonowania całej powierzchni w ciągu dnia. Chociaż wytrzymałość stropu belkowego Kleina nie budzi zastrzeżeń, to stopniowo zostaje całkowicie wyparty przez nowoczesne rozwiązania, które gwarantują szybsze ukończenie budowy.