Porady

Kotły gazowe kondensacyjne – ranking

Kotły gazowe kondensacyjne – ranking

Decyzja o zakupie kotła gazowego kondensacyjnego nie ogranicza się tylko do wybrania paliwa grzewczego. Piece dzielą się na modele wiszące oraz na stojące. Zazwyczaj kotły gazowe kondensacyjne są wiszące. Zadaniem takiego kotła może być ogrzewanie wody do centralnego ogrzewania, może też ogrzewać dom oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową. 

Kotły gazowe kondensacyjne wiszące i stojące

Do najważniejszych ich zalet należy szybki montaż gotowego kotła w zestawie z odpowiednio dobranymi elementami montażowymi. Takie rozwiązanie ma wpływ na estetyczny wygląd urządzenia. Gładka obudowa oraz kompaktowe rozmiary powodują, że wiszący kocioł kondensacyjny bardzo dobrze komponuje się z wystrojem łazienki lub kuchni. Można go również powiesić w przedpokoju. Minusem tego rodzaju kotłów jest to, że mają bardziej skomplikowaną strukturę niż stojące i są bardziej podatne na usterki. Natomiast do zalet trzeba jeszcze dopisać to, że zajmują niewiele miejsca. Jeżeli kocioł wiszący posiada wbudowany zasobnik, to znajdującą się pod nim przestrzeń można dowolnie wykorzystać. 

Natomiast kotły kondensacyjne stojące mogą być zarówno gazowe, jak i olejowe. Ich najważniejszą zaletą jest możliwość wyboru rodzaju paliwa grzewczego. Nie jest to dozwolone przy piecach wiszących. Jest to ważne, na przykład wtedy, gdy nie można podłączyć kotła do sieci gazu ziemnego albo trwa w tej kwestii spór. Kondensacyjne gazowe kotły są wyjątkowo trwałe oraz solidne. Będą Ci bezawaryjnie służyły przez lata. Niestety większość z nich zajmuje sporo miejsca. Dlatego lepiej jest poszukać jakiegoś kompaktowego modelu.

Ranking kondensacyjnych kotłów gazowych

  1. Kocioł gazowy WOLF CGB-2

Jest to kocioł wiszący. Współpracuje z zewnętrznym zasobnikiem wody. Jego sprawność dochodzi do 110 procent. Dostępne są modele o mocach: 14,19 i 24 kW. Kocioł posiada klasę efektywności grzania A. Komora spalania jest zamykana. Maksymalna głośność to 49 dB. Kocioł został wyposażony w technologię Standby, która zapewnia minimalne zużycie energii oraz oszczędne i inteligentne sterowanie. Kocioł ma 5 lat gwarancji.

  1. Kocioł gazowy Ferroli DIVACONDENS model DIVACONDENS F24

To kocioł wiszący, dwufunkcyjny. Sprawność dochodzi do 103,5 procent. Moc znamionowa to 24 kW. Palnik jest wykonany ze stali nierdzewnej i zapewnia cichą pracę. Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania  jest w granicach 87 procent, a poziom hałasu to 57 dB. Klasa efektywności energetycznej podgrzewania wody to A. Jest to jeden z najtańszych gazowych kotłów kondensacyjnych na rynku. Posiada energooszczędną pompę obiegową. 

Similar Posts