Porady

Pompa cyrkulacyjna ​–​ narzędzie dla komfortu w Twoim domu!

Pompa cyrkulacyjna ​–​ narzędzie dla komfortu w Twoim domu!

Swobodny dostęp do ciepłej wody jest w dzisiejszych czasach czymś oczywistym. Nieodmiennie koszty za wodę są zwykle wysokie. Nic dziwnego zatem w szukaniu korzystnych rozwiązań, które zapewnią i wygodę i optymalne zużycie wody. Dowiedz się, jak działa pompa cyrkulacyjna! 

Pompa cyrkulacyjna co to jest?

Pompa cyrkulacyjna pozwala na swobodny dostęp do ciepłej wody, podgrzewanej dzięki zainstalowanemu systemowi centralnego ogrzewania. Zapewnia nieustanny obieg wody w rurach, dzięki czemu podgrzana woda nie traci ciepła i jest gotowa do użycia w każdym momencie. Przeciętny koszt pompy wynosi 150-200 zł. Najtańsze modele można dostać już poniżej 100 zł, jednak by pompa działała prawidłowo i przez dłuższy czas, lepiej nie decydować się na najtańszy model. 

Jak działa pompa cyrkulacyjna?

Pompa cyrkulacyjna gwarantuje nieustanny obieg ciepłej wody, dzięki czemu mamy do niej dostęp od razu po odkręceniu kranu. Dodatkowo taka woda nie ochładza się, jeśli z niej nie korzystamy. Wbrew pozorom jest to korzystne rozwiązanie, które prowadzi do oszczędności 

energii oraz wody. Bojlery podgrzewające wodę sprawiają, że zanim z kranu zacznie lecieć ciepła woda, marnują się litry zimnej. W dodatku wymagają zasilania butlą gazową, co jest nie tylko niebezpieczne, ale i wiąże się z koniecznością wymieniania butli co kilka tygodni. Dzięki centralnemu ogrzewaniu nie ma takich problemów. 

Wady pompy cyrkulacyjnej

Pompa cyrkulacyjna to wygodne rozwiązanie, jednak wiąże się również z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, ponieważ stały obieg wody ciągnie za sobą koszty za gaz lub energię. Na szczęście można je znacznie ograniczyć: 

– Termostat to urządzenie, które steruje działaniem pompy. Dzięki temu pompa włącza i wyłącza się automatycznie, nie generując dodatkowych kosztów zużycia energii.

– Działanie pompy można ograniczyć, wyłączając ją w momencie, kiedy dostęp do ciepłej wody nie jest tak potrzebny, na przykład w nocy.

– Prawidłowa izolacja przewodów oraz rur również zapobiegnie wyższym rachunkom.

– Pompa cyrkulacyjna jest odporna na działanie wysokiej temperatury, ale do pewnego stopnia (najczęściej 65 stopni Celsjusza) Niskie temperatury mogą prowadzić do uszkodzenia pompy, jednak są to ekstremalne sytuacje.

Główny wniosek jest taki, że pompa cyrkulacyjna to narzędzie komfortu i jeśli korzystamy z niej umiejętnie, również oszczędności. 

Similar Posts