Dom i Ogród

Jak wybrać oświetlenie do ogrodu

Jak wybrać oświetlenie do ogrodu

Fanów oraz posiadaczy ogrodów, czy to działkowych czy ozdobnych, z pewnością cieszyć będą kolejne aranżacje kwiatowe, które wprawią w onieśmielenie każdego odwiedzającego, a może nawet ich samych. Istnieje jednak bardzo prosty sposób na to, aby każda aranżacja doskonale prezentowała się nie tylko za dnia, ale również w nocy. Tym sposobem jest odpowiedni dobór oświetlenia do ogrodu. Chociaż wydawałoby się to zadaniem z pozoru najprostszym, często nieumiejętnie dobrane lampy mogą zniweczyć cały trud włożony w pracę przy kwiatach i innych elementach krajobrazu w ogrodzie. Odpowiadając na zapytania klientów, w jaki sposób dokonać wyboru lamp do ogrodu, postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik o tym, na co warto zwrócić uwagę.

Pierwsze projekty i plany

Pomysł na wybór oraz wykonanie oświetlenia ogrodowego powinien pojawić się już na wczesnym etapie projektowania ogrodu. Istotnym jest, aby dobrać ilość lamp do metrażu powierzchni zagospodarowanej na aranżacje ogrodowe. Jest to niezwykle ważne dlatego, że zbyt mała liczba słupków ogrodowych, lamp na cokole czy lamp wiszących ogrodowych, może nie oddawać piękna i urody kompozycji kwiatowych tudzież oczka wodnego.

Wybór technologii – wyzwanie

Nowoczesne lampy do ogrodu charakteryzują się wykorzystywaniem więcej niż jednej technologii. Do najbardziej znanych należy technologia diod elektroluminescencyjnych oraz technologia paneli solarnych. Pierwsza z nich określana jest również jako technologia LED, a jej zastosowanie jest bardzo powszechne w przypadku żarówek. Na przestrzeni ostatnich lat żarówki LED wyparły tradycyjne żarówki żarowe, ponieważ zużywają nawet do 90% mniej energii elektrycznej. Technologia solarna natomiast, to niejako cud technologiczny. Dzięki dobrze dobranym lampom, możemy całkowicie zapomnieć o zużyciu prądu. Brzmi dobrze? Może brzmieć jeszcze lepiej! Lampy solarne są montowane punktowo, do ich instalacji nie są potrzebne żadne przewody elektryczne, a więc nie będziemy musieli się przejmować wykopami, dziurami czy remontami (w przypadku już istniejących ogrodów).

Design i projekt – czyli jaka lampa do mojego ogrodu

Nie bez powodu, czołowi producenci oświetlenia ogrodowego stawiają na wzornictwo i detale. Konsekwencją takiej wizji, jest dostępność setek, a może i tysięcy, produktów na rynku. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku aranżacji ogrodowych, tylko fantazja może nas ograniczyć. Ogrody w stylu japońskim, brytyjskim, skandynawskim. Do wymyślnych kompozycji kwiatowych z pewnością dobrze dołączyć pasujące oświetlenie ogrodowe. Najlepsze sklepy w branży, takie jak Luminatione.pl, już od lat dbają o to, aby swoim klientom oferować najrozmaitszy asortyment. Tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Często występują modele lamp bardzo podobne do siebie, ale różniące się kolorem lub wykorzystanym materiałem. Dlaczego? Odpowiedzią jest cena.

Tańsza czy droższa lampa do ogrodu

Cena to kolejny czynnik, na który należy zwrócić uwagę. Podpowiadamy – nie należy traktować jej jednak jako najważniejszego czynnika. Za ceną może naturalnie kryć się marża sklepu handlującego oświetlenie ogrodowym, niemniej jednak ma ona odzwierciedlenie także w innych aspektach (jak jakość i bezpieczeństwo). Nie ma więc niestety tutaj dobrej odpowiedzi. Lampa powinna kosztować tyle, by nie zniszczyła naszego budżetu, ale służyła nam na lata i była bezpieczna.

Bezpieczeństwo i stopień ochrony lamp ogrodowych

Luminatione.pl jest jednym z tych sklepów, które doskonale obrazują dostępność lamp ogrodowych na rynku. W ich ofercie znajdują się tylko sprawdzone produkty, od najlepszych producentów. Idzie więc to w parze z bezpieczeństwem. W przypadku oświetlenia zewnętrznego i ogrodowego niezwykle ważnym jest, aby wybrane przez nas lampy posiadały certyfikaty oraz atesty. Z racji przeznaczenia tego charakterystycznego produktu, który będzie wystawiony na działanie czynników zewnętrznych, bardzo ważnym wskaźnikiem jest wskaźnik IP. Oznacza on odporność na wilgoć oraz pył i kurz. Wartości odpowiednie dla lamp ogrodowych wahać się mogą między IP45 a IP66.

Czy to wszystko?

Teoretycznie, gdy wybierzemy lampę pasującą do naszej aranżacji, która będzie stosowała najnowszą technologię oraz będzie całkowicie bezpieczna dla użytkowania na zewnątrz, powinno to być wszystko w kwestii wyboru oświetlenia do ogrodu. Pamiętać należy jednak, że obok tych czynników oraz ceny, pojawić się mogą jeszcze inne – uniwersalne dla każdego konsumenta. Dlatego też, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami w przypadku pytań. Z przyjemnością na nie odpowiemy.

Similar Posts