Porady

Indywidualny projekt wnętrz do domu i mieszkania – co wchodzi w jego skład i dlaczego warto?

Indywidualny projekt wnętrz do domu i mieszkania - co wchodzi w jego skład i dlaczego warto?

Zaaranżowanie naszego własnego mieszkania lub domu to ekscytująca sprawa, która jednak szybko może przybrać nieoczekiwany efekt końcowy. Dlatego w sytuacji, gdy nie bardzo wiemy, jak się za to zabrać lub gdy oczekujemy konkretnego efektu, warto poradzić się kogoś, kto będzie w stanie nam profesjonalnie doradzić. Kiedy skorzystać z pomocy projektanta?

 

1. Dlaczego warto zatrudnić projektanta wnętrz?

2. Kiedy warto nawiązać współpracę z projektantem?

3. Największe zalety płynące ze współpracy z projektantem wnętrz

4. Indywidualny projekt wnętrz – co zawiera?

5. Jak wybrać idealnego projektanta wnętrz?

 

Dlaczego warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Aranżowanie wnętrz we własnym mieszkaniu czy domu to z jednej strony pełna swoboda i dowolność twórcza, jednak z drugiej musimy tak przemyśleć każdy pokój, aby miał on sens, a jego wyposażenie faktycznie nadawało się do wygodnego użytkowania. Często też możemy mieć wizję tego, jak chcielibyśmy ukształtować nasze wymarzone M, jednak sami nie bardzo wiemy jakie kroki podjąć, aby do tego celu dotrzeć. W takiej sytuacji skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz jest idealnym rozwiązaniem – z jednej strony otrzymujemy realizację naszych pomysłów, ale z drugiej jest ona wykonana w taki sposób, aby dobrze sprawdzała się także pod kątem funkcjonalności. Poniższy artykuł opracowany przez Deco Nova wskazuje największe zalety takiego działania.

 

Kiedy warto nawiązać współpracę z projektantem?

Istnieje wiele powodów, dla których opłaca się skorzystać z usług profesjonalisty w zakresie projektów wnętrz. Wręcz można śmiało powiedzieć, że każda osoba, która przechodziła umeblowanie, remont lub tworzenie mieszkania czy domu od podstaw miała lub ma swoje własne pobudki, które skierowały ją do podjęcia takiej współpracy. Najczęściej jednak możemy potrzebować porady w sytuacji, gdy:

  • mamy pomysł na własne cztery kąty, ale nie potrafimy sami go zrealizować;
  • dążymy do osiągnięcia spójnego wyglądu całego lokalu;
  • otrzymaliśmy mieszkanie lub dom w spadku i chcemy je wyremontować, niekoniecznie dużo płacąc;
  • jesteśmy rentierami i chcemy dobrze wyglądającego wnętrza, by przyciągnąć potencjalnych wynajmujących.

 

Największe zalety płynące ze współpracy z projektantem wnętrz

Najważniejszym atutem projektanta wnętrz jest jego kreatywność. Połączona z profesjonalnym podejściem potrafi zdziałać cuda i sprawić, że nawet najbardziej „niezgrabne” metrażowo mieszkanie zyska swój urok i będzie w stanie sprawić, że faktycznie zechcemy zostać w nim na dłużej. Nie można jednak zapomnieć również o innej ważnej cesze projektu przygotowanego przez zawodowca – wszystko jest przemyślane tak, aby uczynić przestrzeń możliwie jak najbardziej funkcjonalną i wygodną, bez utraty na estetyce i ogólnej prezencji. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy planujemy przenosić instalację elektryczną, wodną czy gazową: wszystko musi zostać dokładnie wymierzone i spasowane, tak aby nowy rozkład mieszkania lub domu faktycznie miał sens.

 

Indywidualny projekt wnętrz – co zawiera?

Praca projektanta to dość rozbudowana sprawa. Projekty wnętrz mieszkań w Deco Nova zakładają trzy różne warianty zagospodarowania naszej przestrzeni. Gdy już wybierzemy tę jedną, która najbardziej przypadnie nam do gustu, możemy liczyć również na:

  • wszystkie niezbędne rysunki, rzuty i plany włącznie ze zmianami w instalacjach, jeżeli takie wchodzą w grę;
  • pełną wizualizację każdego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu, dzięki czemu dokładnie wiemy, jakiego efektu powinniśmy się spodziewać;
  • rozmieszczenie wszystkich mebli, sprzętów RTV i AGD, sanitariatów;
  • rysunki ścian, na których będą wykonywane dowolne prace remontowe, jak np. malowanie, kładzenie glazury, przeciągnięcie kabli;
  • projekty i rozmieszczenie mebli pod zabudowę, jeżeli zdecydujemy się na podobne w naszym lokalu;
  • pełne projekty kuchni i łazienek;
  • wykaz mebli, które zostały wykorzystane do projektu, a czasem także dodatkowe elementy, o które możemy wzbogacić wystrój, jak na przykład ogrzewanie podłogowe.

Decydując się na współpracę z projektantem otrzymujemy prawdziwy ogrom informacji, jak i instrukcję, jak należy z nich korzystać. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej wyposażyć, odnowić czy przygotować od zera nasz lokal, a także poświęcimy na to mniej czasu, niż gdybyśmy próbowali swoich sił samodzielnie.

 

Jak wybrać idealnego projektanta wnętrz?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych zawodów wymagających kreatywności, także i projektant wnętrz może specjalizować się w konkretnym stylu wykończenia czy też aranżacji. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, aby portfolio projektanta trafiało w nasz gust, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na końcowy efekt. Powinniśmy zadbać również o przejrzystą i spójną komunikację – dzięki niej będzie nam łatwiej współpracować, a projekt pochłonie zdecydowanie mniej poprawek. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest też wybrać biuro projektowe leżące dość blisko, tak abyśmy byli w stanie sprawnie się do niego dostać. W ten sposób zawsze będzie nam się łatwiej umówić na rozmowę, jeżeli będzie taka potrzeba.

Similar Posts