Dom i Ogród

Fotowoltaika – tani prąd w Twoim domu!

Fotowoltaika - tani prąd w Twoim domu!

Potrzebujesz płacić mniej za prąd i zastanawiasz się, czy fotowoltaika rozwiąże Twój problem? To dobry kierunek. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby móc cieszyć się instalacją fotowoltaiczną w Twoim domu, a także dowiedz się, jak dopasować moc instalacji do Twoich potrzeb.

Jaka moc i wielkość fotowoltaiki dla domu?

Rozważając inwestycję w fotowoltaikę, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, sprawdzić, czy spełniamy odpowiednie warunki do montażu paneli słonecznych. Mowa oczywiście o tym, czy nasz dach jest w stanie zapewnić odpowiednie nachylenie paneli do promieni słonecznych. To niezwykle ważne, ponieważ zacienione przez sąsiadujące obiekty panele nie są w stanie wytworzyć energii elektrycznej.

Drugą kwestią jest ustalenie, jakie jest nasze roczne zapotrzebowanie na prąd, a co za tym idzie, jak wielką moc fotowoltaiki będziemy potrzebować, do wytworzenia optymalnej ilości energii elektrycznej w naszym domu. To też pozwoli określić, jak dużą powierzchnię dachu zajmą panele słoneczne.

Audyt fotowoltaiczny

Wszystkie te kwestie są możliwe do rozstrzygnięcia dzięki specjalnym audytom fotowoltaicznym. Jest on warunkiem do oszacowania kosztów i dobrania odpowiedniej instalacji, a także do składania wniosków o dofinansowanie. Pomoże nam w tym kalkulator fotowoltaiczny, którym dysponuje każda profesjonalna firma zajmująca się montażem i doradztwem w zakresie fotowoltaiki.

Montaż i rodzaj instalacji fotowoltaicznej

Dobierając moc instalacji, ważne jest także rozstrzygnięcie, czy chcemy być całkowicie niezależni od zewnętrznych dostawców energii (off-grid). To jest dobrą opcją dla domków letniskowych lub jako awaryjne zasilanie. Niezależność energetyczna nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy wykorzystamy zmagazynowaną w specjalnym akumulatorze energię (podczas zerowej produkcji). Podłączenie do sieci (on-grid), przy prawidłowym obliczeniu mocy instalacji, będziemy mogli odsyłać wygenerowane nadwyżki prądu i pobierać je w razie potrzeby (net-metering). To dość popularne rozwiązanie.

Na gruncie czy na dachu?

Tak, jak było to wspomniane wcześniej, panele fotowoltaiczne nie mogą być zacienione i muszą zostać zamontowane na dachu, umożliwiającym im odpowiednie nachylenie do promieni słonecznych. Drugim rozwiązaniem jest montaż paneli na gruncie. Zwłaszcza, gdy dysponujemy jego sporą powierzchnią. To może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli np. rekonstrukcja dachu pod panele okaże się dla nas mało opłacalna. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie SunErgo (https://sunergo.pl/) – profesjonalistów w dziedzinie fotowoltaiki, którzy podchodzą do potrzeb każdego klienta indywidulanie.

Dofinansowania do fotowoltaiki

W Polsce istnieją programy zachęcające do inwestowania w fotowoltaikę, które oferują dofinansowanie do kosztów jej zakupu i montażu. Dzięki temu inwestycja staje się bardziej opłacalna. Są one dostępne nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych, ale także dla spółdzielni mieszkaniowych, gospodarstw rolnych lub firm. Istnieje popularny program Mój Prąd, w ramach którego osoby fizyczne mogą złożyć wniosek o bezzwrotną dotację do 5 000 zł i otrzymać do 50% zwrotu kosztów. Program ten przyniesie więcej oszczędności, jeśli połączymy go z Ulgą termomodernizacyjną, dzięki której odliczane są od rocznego zeznania podatkowego wydatki na termomodernizację.

Opłacalność fotowoltaiki

Moc paneli fotowoltaicznych dla domu średnio wynosi 5 kW. Nie opłaca się więc inwestycja w instalację fotowoltaiczną o mocy, która przekracza nasze roczne zapotrzebowanie na prąd. Koszt instalacji fotowoltaicznej może sięgać 25 000 zł, jednak ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy. Duży wpływ ma na to również firma, z której oferty zdecydujemy się skorzystać.

Similar Posts