Nitowanie jest kojarzone najczęściej z trwałym łączeniem dwóch elementów zrobionych z cienkiego materiału, na przykład z metalowej blachy. Prawda jest jednak taka, że można nitować również inne materiały, takie jak oczka kaletnicze. Do czego się je stosuje? Jak je właściwie zamocować?
Nity w żaglach- gdzie się je wykorzystuje?
Oczka kaletnicze, które nazywane są też nitowymi, z wyglądu przypominają mały, wydrążony cylinder, który z jednej strony jest zakończony wypukłym kołnierzem. Akcesorium jest złożone z dwóch części: podkładki i kołnierza z lejkiem. Wykorzystuje się je nie tylko do celów dekoracyjnych, ale również, aby wzmocnić otwory zrobione w skórze lub tkaninie. Dzięki temu nie będą się pruć, czy rozrywać, w czasie codziennego użytkowania. Oczka nitowe są stosowane głównie w: produkcji obuwia, produkcji galanterii skórzanej (na przykład pasków lub torebek), produkcji odzieży (na przykład jako wykończenie tunelów na sznurki ściągające), w rymarstwie (do tworzenia uprzęży lub smyczy), w przemyśle samochodowym (większe oczka nitowe służą do wykończenia plandek).
Jak wykonać nitowanie oczek?
Potrzebne Ci do tego będą: ręczny zaciskacz do oczek, dziurkacz lub szczypce do dziurkowania, gumowa lub korkowa podkładka, gumowy młotek. Należy zacząć od zaznaczenia na materiale miejsca, w którym będziesz chciał umieścić oczko. Później trzeba położyć tkaninę na podkładce prawą stroną do góry, umieścić dziurkacz prostopadle do zaznaczonego miejsca oraz uderzyć delikatnie młotkiem w górną część. Mamy już wycięty otwór. Musisz jednak uważać na to, żeby zrobić otwór o właściwej średnicy. Gdy będzie za mały, to oczko się w nim nie zmieści. Gdy będzie za duży, to oczko będzie z niego wypadało. Gdy nie masz w warsztacie wymienionych wcześniej narzędzi, na przykład dziurkacza lub szczypiec do dziurkowania, to możesz wykorzystać zwykłe dłuto. Wybierz jednak takie o właściwej średnicy.
Teraz należy położyć na blacie roboczym dolną część nitownika, a później nałożyć na nią kolejno oczko kaletnicze (wypukłą częścią u góry), materiał (ułożony prawą stroną do góry) i podkładkę. Trzeba włożyć nitownik do oczka i uderzyć w niego gumowym młotkiem. Dzięki temu roznitujesz górną część metalowego oczka. Jednocześnie połączyć jego oba elementy w jedną całość, która będzie trwała i odporna na zerwanie. W czasie aplikacji oczek nitowych należy uważać na to, żeby podczas aplikacji oczka uderzyć w nitownik tylko raz. Inaczej podkładka może się przesunąć, a nitkowanie wyjdzie nierównomiernie.