Porady

Jak wybrać taboret do kuchni?

Jak wybrać taboret do kuchni?

Taboret kuchenny to bardzo przydatny mebel, który nie tylko nadaje wnętrzu atrakcyjnego charakteru, lecz także jest bardzo funkcjonalny. Taborety sprawdzają się przede wszystkim w tych kuchniach, w których ilość miejsca jest mocno ograniczona.

  1. Taboret kuchenny czy krzesło?

  2. Wybór taboretów a styl aranżacji kuchni

  3. Taboret drewniany czy tapicerowany?

  4. Jak dobrać taboret kuchenny do stołu?

  5. Jak wygląda nowoczesny taboret kuchenny?

  6. Zalety taboretów w kuchni

Taboret kuchenny czy krzesło?

Taborety kuchenne pod wieloma względami wygrywają z krzesłami. Wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na rozbudowane siedziska, taboret sprawdzi się idealnie. Nie posiada on oparcia ani podłokietników, dzięki czemu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż krzesło. Jest od niego także zdecydowanie tańszy. Prosty design taboretu może być jego wielkim atutem. Dodać należy także, że taborety kuchenne niewątpliwie są bardziej funkcjonalne. Sprawdzają się i przy kuchennej wyspie i w małych kuchniach o ograniczonej możliwości ich aranżacji. Mogą służyć jako siedzisko, ale można z nich w razie potrzeby zrobić również mały stolik, można także na nich stanąć i sięgnąć po produkt z najwyżej kuchennej półki. Taboret przy tym wszystkim zajmuje bardzo mało miejsca, można go więc bez problemu wsunąć pod stół, jeśli jest taka potrzeba. 

Oczywiście trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, który mebel jest lepszy, ponieważ krzesło i taboret to zupełnie różne przedmioty. Krzesło z pewnością sprawdzi się w dużej kuchni, kuchni z jadalnią, gdzie jest miejsce na duży stół i wygodne krzesła. Z kolei taboret jest nieoceniony w przypadku salonu z aneksem kuchennym, a także po prostu małej kuchni na niewielkiej przestrzeni.

Wybór taboretów a styl aranżacji kuchni

Taborety z pozoru mają bardzo prosty design. Można byłoby więc uznać, że każdy z modeli będzie miał charakter właściwie uniwersalny i sprawdzi się w każdej kuchni. Tak jednak nie jest. Mimo rzeczywistej prostoty formy, charakterystycznej dla taboretu, konkretne modele mogą się od siebie znacząco różnić. Różny może być materiał, z którego zostaną wykonane: od klasycznego drewna po minimalistyczną i nowoczesną stal doskonałej jakości. Dużą popularnością cieszą się również tapicerowane taborety. Każdy z nich powinien być dopasowany do aranżacji kuchni. Do prowansalskich czy toskańskich stylizacji pasują idealnie proste, drewniane formy. Do kuchni w stylu retro można bez problemu dopasować modele tapicerowane, natomiast do minimalistycznych przestrzeni najlepiej kupić stalowy taboret. Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.sfmeble.pl/

Taboret drewniany czy tapicerowany?

Wybierając taboret, koniecznie należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego będzie on wykonany. Drewniany taboret jest najbardziej uniwersalny. Sprawdza się w większości wnętrz kuchennych, natomiast najlepiej prezentuje się w tradycyjnych aranżacjach. Doskonale uzupełnia proste formy kuchennych mebli, stołu, zabudowy. Z kolei meble tapicerowane sprawdzają się w bardziej delikatnych, kobiecych aranżacjach. Dobrze pasują również do kuchni w stylu retro. Podejmując decyzję o wyborze jednego lub drugiego modelu, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę możliwość zabrudzenia jednego i drugiego mebla. W przypadku drewnianych taboretów usunięcie ewentualnej plamy tłuszczu lub sosu nie powinno stanowić większego problemu. W przypadku mebli tapicerowanych może to być trudniejsze.

Jak dobrać taboret kuchenny do stołu?

Taboret kuchenny powinien być dopasowany do stołu lub kuchennej wyspy przede wszystkim pod względem wysokości, choć oczywiście nie można zapominać o dopasowaniu stylistycznym. Kluczowe jest jednak, aby domownicy mogli w komfortowy sposób zjeść posiłek, siedząc na taborecie. Z tego też względu w przypadku części kuchennych wysp zaleca się zamianę taboretów na nieco wyższe hookery, które gwarantują komfort i wygodę podczas spożywania posiłku lub innej czynności. W przypadku tradycyjnego stołu hookery się nie sprawdzają – tutaj taborety są najlepszym wyjściem. Należy pamiętać, że powinny być one nieco niższe niż krawędź stołu. Problem wysokości rozwiązują nowoczesne taborety z możliwością regulacji wysokości.

Jak wygląda nowoczesny taboret kuchenny?

Nowoczesny taboret kuchenny to przede wszystkim te wykonany ze stali, metalu lub innego podobnego materiału. Przede wszystkim najpopularniejsze modele to albo białe albo czarne taborety. Współczesna aranżacja stawia na minimalizm, prostotę, czystą kolorystykę. Oczywiście nie oznacza to, że taboret nie może mieć nieco bardziej designerskiej formy. Kluczowe jest wykonanie nóg tego mebla i jego podstawy. Takie meble sprawdzają się jednak wyłącznie w bardzo prostych, minimalistycznych kuchniach. W bardziej tradycyjnych aranżacjach mogą prezentować się dość dziwnie.

Zalety taboretów w kuchni

Kuchenny taboret ma wiele zalet. Przede wszystkim to mały, wygodny i poręczny mebel. Łatwo go schować, przesunąć. Nie zajmuje dużo miejsca, a przy tym jest wyjątkowo funkcjonalny. Stanowi rodzaj siedziska, ale może także sprawdzić się jako mały stolik lub podnóżek umożliwiający sięgnięcie do najwyżej zawieszonych półek w kuchni. 

 

 

Similar Posts