Czy zbilansowana, zdrowa dieta musi być nudna i kojarzyć się z sałatkami i żywnością gotowaną na parze? Absolutnie nie — nawet powinna być urozmaicana zdrowymi produktami zbożowymi, rybami, mięsem, nabiałem, owocami… i dobrymi, zdrowymi słodyczami! Zgadza się — zrównoważona dieta człowieka może, a nawet powinna zawierać produkty rekreacyjne. Jednakże warto wiedzieć, jak wybrać wartościowe słodycze, które nie będą pustymi kaloriami.
Zdrowe słodycze — ważny jest skład
Na co zwracać uwagę, wybierając coś słodkiego i przy tym zdrowego? Warto zwrócić uwagę na ilość dodanego cukru prostego oczywiście takie produkty jak musy owocowe, żelki na bazie przecieru owocowego, czy batoniki z suszonych owoców będą zawierały go sporo i wciąż jest to cukier, ale zawierają przy tym błonnik i mikroelementy, przez co z pewnością są lepszym wyborem niż zwykłe żelki i cukierki.
Warto zwrócić uwagę na produkty o obniżonej zawartości cukru prostego lub słodzone zamiennikami np. miodem, syropem daktylowym, klonowym, substancjami takimi jak mannitol, ksylitol, erytrytol czy glikozydy stewiolowe.
Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj użytego tłuszczu — pożądane w zdrowych słodyczach będą „masła” orzechowe, oleje roślinne nieutwardzone (słonecznikowy, rzepakowy) i masło (np. w kruchych ciasteczkach, ciastkach owsianych). Są to zdrowsze alternatywy względem tłuszczów roślinnych utwardzonych.
Uwagę powinny zwracać produkty z dodatkami suszonych owoców, mąki pełnoziarnistej, pestek, nasion, orzechów, płatków zbożowych — to wartościowe produkty, pełne smaku i wartości odżywczych. W przypadku czekolad warto sprawdzać, aby miały możliwie wysoką zawartość miazgi kakaowej i nie miały dodatku innego tłuszczu niż kakaowy.
Funkcja zdrowych słodyczy w codziennej diecie
Codzienna dieta, zrównoważona, ale też przyjemna jest o wiele prostsza do realizacji — jedzenie w końcu powinno nie tylko odżywiać organizm, ale też sprawiać radość. Ponadto włączanie różnych produktów do diety pomaga budować zdrowe nawyki i odpowiednie relacje z jedzeniem. Ponadto umiejętność wybierania lepszych dla zdrowia produktów jest szczególnie ważna podczas komponowania menu dziecka, które dopiero poznaje smaki. Małe dzieci powinny poznawać jak najwięcej naturalnych smaków i unikać przesłodzonych produktów takich jak napoje, jogurty, batony. Zdrowe słodycze są świetnym sposobem na zaspokojenie potrzeby „czegoś słodkiego”, co nie będzie jednocześnie zwykłą bombą cukrową i kaloryczną.
Zdrowe słodycze — do czego
Jak włączyć w racjonalny sposób zdrowe słodycze do diety? Bardzo prosto — można zjeść coś słodkiego jako przekąskę np. z jogurtem lub kanapką (jako drugie śniadanie) lub jako pełnoprawny deser. Dobrej jakości czekolada może także być smacznym dodatkiem do śniadania do owsianki.
Gdzie kupować zdrowe słodycze
Coraz większy wybór zdrowych słodyczy i przekąsek można spotkać w sklepach stacjonarnych, dyskontach i hipermarketach. Jednak zakupy zdrowych słodyczy mają zasadniczą przewagę — można na spokojnie przeglądnąć ofertę (która wciąż jest o wiele lepsza niż stacjonarnie), sprawdzić dokładnie skład i alergeny, aby jak najlepiej dopasować słodkie smakołyki do wybranych założeń żywieniowych.