Ceny rynkowe oleju opałowego mogą przyprawić o zawrót głowy, dlatego ogrzewanie domu za pomocą pieca zasilanego lekkim olejem opałowym, często w ogóle nie jest brane pod uwagę. Ten typ ogrzewania posiada jednak wiele zalet.
Jak działa piec na olej opałowy?
Piec na olej opałowy wymaga zagospodarowania stosunkowo dużej ilości miejsca w domu. Potrzebujesz pomieszczenia, w którym można umieścić kocioł oraz zbiornik na olej opałowy. Po pomyślnym zainstalowaniu niezbędnego systemu korzystanie z ogrzewania piecem kotłowym jest niemal tak wygodne, jak ogrzewanie gazowe.
Olej opałowy, dlaczego tyle kosztuje?
Niestety, cena oleju opałowego dyktowana jest przez wartość rynkową ropy, która w ostatnich latach znacząco wzrosła. Koszt ogrzewania piecem opałowym jest także zależny od wielkości ogrzewanego domu. Im większy metraż, tym więcej paliwa trzeba zużyć. By nie narazić się na dodatkowe koszta, warto pamiętać o kilku rzeczach:
– Kupuj olej od sprawdzonych dostawców, by nie dostać produktu wymieszanego z innymi substancjami, które obniżają jego jakość, a nawet mogą prowadzić do zniszczenia całej instalacji!
– Zadbaj o ocieplenie domu. Wtedy ilość paliwa potrzebnego do ogrzania domu będzie mniejsza.
– Bądź przygotowany, że na zamówiony olej trzeba czekać do kilku dni.
– Zadbaj o bezpieczny zbiornik na olej. Zbiornik wysokiej jakości zapewni bezpieczeństwo i zapobiegnie wyciekowi oleju.
Zalety i wady ogrzewania piecem kotłowym
Cena paliwa grzewczego jest główną wadą tego systemu grzewczego. Za wadę można uznać również stosunkowo wysoki koszt zainstalowania instalacji tego typu w domu (sam piec kosztuje od 3500 do 9000 zł). Olej dodatkowo wydziela silny zapach, dlatego pomieszczenie na kocioł i magazyn powinno być możliwie odosobnione. Ponadto zbiornik nie może się nagrzewać, więc musisz zagwarantować odpowiednią osłonę zbiornika przed słońcem i wysoką temperaturą. Piec na olej opałowy posiada jednak także istotne zalety:
– Ogrzewanie piecem opałowym jest znacznie bezpieczniejsze od systemu gazowego, ponieważ nie grozi wybuchem.
– Korzystanie z pieca na olej opałowy jest komfortowe, gdyż gwarantuje swobodny dostęp do ciepłej wody.
– O dostawcy paliwa i ilości tego materiału możemy sami decydować.
– Piec na olej nie wymaga dodatkowej obsługi w postaci dokładania opału.
– Piec na olej opałowy jest korzystniejszy dla środowiska niż inne rozwiązania.
Chociaż koszta związane z instalacją i paliwem do pieca na olej opałowy mogą zniechęcać, nie jest to niekorzystne rozwiązanie. Dobrze ocieplony dom i umiejętne korzystanie z pieca na olej opałowy może znacznie zredukować koszty, które szacunkowo są tak wysokie.