RTV i AGD

Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

Ergonomiczne urządzenie wnętrz wymaga ich zaprojektowania tak, aby użytkownik miał wszystkie niezbędne sprzęty pod ręką. Istotnym elementem aranżacji mieszkania czy domu jest także estetyka, o którą również należy zadbać. Dużym wyzwaniem jest urządzenie pomieszczeń niewielkich, w których na ograniczonej przestrzeni musimy zmieścić zarówno meble, elementy instalacyjne, jak i sprzęt AGD. Jak to zrobić?

Niewielka łazienka

Niezależnie czy projektujemy przestronną, czy niewielką łazienkę, muszą się w niej znaleźć wszystkie niezbędne sprzęty. Oprócz prysznica czy toalety częstym wyposażeniem tego rodzaju pomieszczeń jest pralka. Kompaktowe wnętrze nie pozwala na jej dowolne umiejscowienie, gdyż sprzęt ten charakteryzuje się raczej sporymi gabarytami. Rozwiązaniem jest zabudowa, którą stolarz przygotuje na zamówienie.

W takim przypadku pralkę można umieścić w ciągu mebli, ukrywając ją pod szafką czy półką. Otwierany front będzie stanowił estetyczne wykończenie, nieutrudniające codziennego korzystania z pralki. Aby efektywnie zorganizować przestrzeń w łazience, dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta, który zaplanuje ergonomiczne rozmieszczenie zabudowy meblowej. W sfinansowaniu kosztów usługi pomocny będzie szybki kredyt.

Osobna pralnia

W domach jednorodzinnych znajdziecie dziś często osobne pomieszczenie, określane jako pralnia. To miejsce, w którym umieszczamy pralkę, suszarkę, a także stanowisko do prasowania. Dzięki tak zaprojektowanemu wnętrzu można skutecznie oddzielić przestrzeń roboczą od wypoczynkowej. Wówczas warto zrezygnować z zabudowy pralki, decydując się na model wolnostojący. Podobne rozwiązanie stosuje się także w dużych mieszkaniach, w których jeden z pokojów możemy przeznaczyć na wspomnianą wcześniej pralnię.

Jeśli dysponujecie specjalnym pomieszczeniem, zadbajcie o jego właściwe wyposażenie. Doskonałym wyborem będzie pralka z funkcją suszenia lub dwa odrębne urządzenia, czyli pralka i elektryczna suszarka, w których zakupie pomoże szybki kredyt. Dzięki temu wyeliminujecie konieczność rozwieszania prania na sznurkach czy kaloryferach. W ciągu kilkudziesięciu minut ubrania będą nadawać się do prasowania i schowania do szafy.

Jaką pralkę wybrać?

Niezależnie czy zdecydujecie się na model zabudowany, czy wolnostojący, należy dokładnie przemyśleć zakup nowej pralki. Pod uwagę powinniście wziąć wielkość rodziny, czyli ilość prania, jakie zwykle musicie zrobić. Mała pojemność pralki wiąże się z koniecznością dzielenia ubrań na kilka części. Duże urządzenie natomiast będzie znacznie oszczędniejsze, ponieważ w jednym cyklu można wyprać wszystko.

Inną ważną kwestią są funkcje, jakie pralka powinna posiadać. Dobrze jest wybierać sprzęt, który posiada kilka najbardziej przydatnych programów, czyli pranie szybkie, codzienne oraz delikatne. W zależności od modelu pralki, dostępnych może być znacznie więcej programów, które przeznaczone są na przykład do ubrań wełnianych, swetrów, płaszczy czy ręczników. Im więcej funkcji tym lepiej, ponieważ tym samym zabezpieczacie ubrania przed zniszczeniem.

Wybór pralki determinowany jest przez wiele czynników. Bez wątpienia jednym z najważniejszych jest wielkość pomieszczenia, w którym sprzęt ma się znaleźć, a także jego estetyka. Zabudowa jest doskonałym rozwiązaniem w niewielkich wnętrzach, w których trudno ergonomicznie zaprojektować lokalizację poszczególnych sprzętów.

Similar Posts