Wydawanie jest znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze niż oszczędzanie – to oczywiste. Warto jednak zmienić swoje podejście do pieniędzy i zacząć gromadzić środki z myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości. Często wystarczy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, aby mniej wydawać. Sprawdź, co możesz zrobić.
Wypad do kina, kolacja w restauracji, kilka kaw na mieście – między innymi na to idą Twoje pieniądze? Chociaż nie można odmawiać sobie przyjemności, warto je ograniczyć. To ważne szczególnie wtedy, kiedy zamierzasz oszczędzać, ale zawsze powtarzasz, że nie masz z czego odkładać choćby niewielkiego kapitału. Udowadniamy, że zmiana codziennych nawyków pozwoli uwolnić sporą kwotę.
1. Przejrzyj swoje miesięczne koszty
Zrób listę kosztów ponoszonych każdego miesiąca. Podziel je na kilka grup, np. na koszty związane z koniecznością zaspokajania podstawowych potrzeb, na koszty ponoszone z tytułu „przyjemności”. To wystarczy, aby przekonać się o tym, jak dużo pieniędzy ucieka Ci przez palce.
2. Na zakupy chodź z listą
Ile razy zdarzyło się, że szedłeś / szłaś do sklepu tylko po kilka podstawowych produktów, a wychodziłeś / wychodziłaś z pełnym koszykiem? W supermarketach promocje czają się na każdym kroku, a większość z nas ulega tej pokusie. W efekcie zamiast zapłacić kilkanaście złotych, z portfela znika co najmniej kilkadziesiąt złotych.
Nieprzemyślane i spontaniczne zakupy są wrogiem oszczędzania. Jeżeli więc chcesz tego uniknąć, zawsze twórz listę zakupów i się jej trzymaj. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że kupisz dokładnie te produkty, których faktycznie potrzebujesz.
3. Ogranicz wyjścia „na miasto”
Nie chodzi o to, by całkowicie zrezygnować z jedzenia na mieście czy spotkań ze znajomymi. Wystarczy jednak ograniczyć ich częstotliwość, aby sporo zaoszczędzić – nawet kilkaset złotych w skali miesiąca.
4. Zrezygnuj z „abonamentów”
Opłacasz telewizję kablową lub dostęp do serwisów VOD, ale z nich nie korzystasz? Jeśli tak jest, po prostu zrezygnuj z takich opłat. Dzięki temu zyskasz kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?
Załóżmy, że dzięki zmianie nawyków udaje Ci się każdego miesiąca sporo zaoszczędzić. Aby nie trzymać pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, możesz założyć konto oszczędnościowe. Kalkulator internetowy pokazuje, że w ten sposób dodatkowo zarobisz. Zastanawiasz się ile wynosi taki zysk? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależne jest to od wielu czynników.
Przykład. Udało Ci się zgromadzić konkretną kwotę Przenosząc je na Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku, zarobisz nawet do 2% w skali roku. Im większy będzie kapitał, tym na wyższy zysk możesz liczyć.
Kalkulator konta oszczędnościowego pomoże w oszacowaniu odsetek. Wystarczy skorzystać z tego narzędzia, aby poznać wysokość zysków w skali miesiąca. Pamiętaj przy tym, że w kolejnym miesiącu odsetki będą nieco wyższe – konto oszczędnościowe wykorzystuje tzw. mechanizm procenta składanego.
Każdy moment jest dobry, aby zmienić swoje finansowe nawyki. Wprowadź więc zmiany i zacznij oszczędzać!