Porady

Jak ogrzewać, by nie narażać się na wysokie koszty za sezon grzewczy

Jak ogrzewać, by nie narażać się na wysokie koszty za sezon grzewczy

Coraz wyższy wskaźnik inflacji, rosnące ceny zarówno za wszelkiego rodzaju produkty, usługi, jak i media zmuszają nas do weryfikacji codziennych wydatków. Do najtrudniejszych dla wielu osób wydatków należy sezon grzewczy, niezależnie od tego, w jaki sposób ogrzewane jest mieszkanie czy dom. Jak ogrzewać, by uniknąć wysokich kosztów? Jakie najczęściej popełniane błędy sprawiają, że sezon grzewczy staje się zmorą domowników?

Niewłaściwie dobrana moc grzejnika – parametr, który ma znaczenie

Nierzadko zastosowane grzejniki mają niewłaściwie dobraną moc. Tę bowiem należy uzależnić od metrażu danego pomieszczenia, ale i częstotliwości jego użytkowania, a także funkcji, które spełnia. Czego innego potrzebujemy w łazience, kuchni czy salonie.

Z mocą grzejnika wiąże się również to, w jaki sposób go użytkujemy. Jeśli bowiem służy nam on dodatkowo do suszenia ręczników czy drobnych elementów garderoby, część jego mocy zostaje spożytkowana właśnie na tę czynność. To zaś oznacza, że grzejnik powinien oferować wyższą moc, aby poza suszeniem zapewnić komfort termiczny w danym wnętrzu.

Inwestycja w oszczędności – nowoczesne systemy grzewcze

Wielu z nas jest przyzwyczajonych do tego, co tradycyjne, klasyczne, dalekie od nowoczesności. Szczególnie starsze osoby nie przepadają za nowymi rozwiązaniami. Nie czują się dobrze, gdy do sterowania potrzebują korzystać z dotykowego wyświetlacza, urządzenia mobilnego, a do tego wymaga się od nich dobierania wielu parametrów, jak to ma miejsce w przypadku nowoczesnych grzejników.

Prawda jest jednak taka, że współczesne systemy grzewcze, w tym elektryczne grzejniki hybrydowe, które można znaleźć na stronie https://econovli.pl/, są niezwykle intuicyjne w obsłudze, nawet dla starszych osób! Oferują dużą funkcjonalność, a przy tym estetykę. To nowoczesne produkty grzewcze, dzięki którym można sporo zaoszczędzić, m.in. za sprawą czujników, w tym nieobecności czy otwartego okna.

Ich zasada działania opiera się na obniżaniu temperatury we wnętrzach, w których otwarto okno lub w których nie ma domowników. Użytkownicy nie muszą zatem pamiętać o ciągłym ustawianiu termostatu, bo o dopasowanie temperatury do aktualnej sytuacji dba nowoczesny grzejnik.

Szczelne okna – minimalizowanie ryzyka ucieczki ciepła

Sezon grzewczy na pewno będzie kosztowny, jeśli nie zadbamy o szczelne okna. Na co dzień domownicy nie zauważają, że przez nieszczelności w oknach trudno o pełen komfort termiczny w domowych wnętrzach. Podkręcane są grzejniki, temperatura teoretycznie wzrasta, w praktyce zaś nie jest to odczuwalne.

Naprawa lub wymiana okien, aby stolarka okienna była szczelna, to podstawa, by zminimalizować ryzyko ucieczki ciepła. To także inwestycja w ograniczanie kosztów za sezon grzewczy.

Jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo, często niewiele wydając, by finalne rachunki po sezonie grzewczym nie budziły negatywnych emocji. Powyższe porady warto wdrożyć w życie, by cieszyć się komfortem termicznym oraz móc zaoszczędzić.

 

Similar Posts