Wybór koloru do konkretnego pomieszczenia tylko z pozoru jest prosty. Żeby jednak móc bawić się różnych odcieniami, trzeba znać najważniejsze zasady łączenia barw. Dopiero gdy będziesz znał te zależności, to możesz bez obaw wybierać nawet bardzo odważne zestawienia oraz dopasowywać różne odcienie palety do swoich potrzeb.
Ile jest kolorów?
Do tej pory znanych jest ponad 150 nazw kolorów, które występują w malarstwie, modzie lub aranżacji wnętrz. Wszystkie te odcienie biorą się z połączenia podstawowych kolorów, czyli czerwonego, niebieskiego oraz żółtego. Żeby jeszcze lepiej poznać zasady łączenia kolorów, wskazane jest korzystanie z tak zwanego koła barw. Interesujące jest to, że ten wynalazek występował już od XVII wieku. Jego pierwotną wersję stworzył Isaac Newton. Na kole barw występuje dwanaście kolorów. Są to: trzy podstawowe, trzy pochodne (fioletowy, pomarańczowy, zielony) i sześć kolorów trzeciego rzędu (barwy powstałe po połączeniu kolorów podstawowych i pochodnych). W kole barw znajduje się kilka różnych odcieni konkretnego koloru. W jaki sposób łączyć ze sobą kolory? Najważniejszą zasadą w tworzeniu zestawień kolorystycznych jest zastosowanie maksymalnie trzech kolorów głównych w jednym pomieszczeniu. Można wyróżnić cztery rodzaje zestawień kolorystycznych. Pierwsze z nich to barwy monochromatyczne. Jest to połączenie kilku tonacji jednego koloru o tej samej temperaturze. Można wykorzystać na przykład odcienie zielonego, od najciemniejszego do najjaśniejszego w jednym pomieszczeniu. Takie połączenie będzie dobrze wyglądało na przykład w sypialni. Drugie zestawienie kolorystyczne to barwy komplementarne. Polega ono na łączeniu kolorów znajdujących się po przeciwnej stronie koła, na przykład żółtego z niebieskim. Dzięki temu kolory stają się bardziej wyraziste i intensywne. Takie połączenie będzie dobrze wyglądało w salonie. Trzecie zestawienie kolorystyczne to barwy analogiczne. Polega ono na łączeniu trzech kolorów znajdujących się obok siebie na kole barw. Można połączyć na przykład zielony z zielono-żółtym i żółtym. Takie odważne zestawienia sprawdzą się na przykład w jadalni lub w salonie. Ostatnie zestawienie kolorystyczne to barwy w harmonii trójkąta. Polega na wykorzystaniu trzech barw znajdujących się na szczytach trójkąta równobocznego.
Jaki mają na nas wpływ kolory?
Bardzo różny. Na przykład w salonie można swobodnie łączyć ze sobą kolory, dzięki temu całe pomieszczenie stanie się bardziej energetyczne. Natomiast w sypialni można połączyć przykładowo żółty z szarym, aby pomieszczeniu było naturalne i relaksujące.